Nezobrazuje-li se Vám tato stránka správně, klikněte zde.
SPELOS

Informační bulletin pro obce a města

duben 2013

Díky spolupráci se SPELOS policie odhalila síť nelegálních provozovatelů hazardu!

Díky spolupráci se SPELOS policie odhalila síť nelegálních provozovatelů hazardu!

Ve spolupráci se sdružením provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS se policii v uplynulých dnech podařilo rozkrýt síť nelegálních provozovatelů loterií – jednalo se o občanské sdružení ŽIVOT JE HROU. To působilo na území celé České republiky v přibližně stovce poboček.

„Činnost sdružení jsme na namátkou vybraných provozovnách zmapovali a to včetně vyplacení výhry po ukončení hry. Všechny získané informace a důkazní materiály jsme pak zaslali Obvodními státnímu zastupitelství v Praze a na vědomí také Ministerstvu financí a Ministerstvu vnitra. Již v listopadu loňského roku jsme v této věci také podali trestní oznámení. Sdružení Život je hrou totiž evidentně obcházelo zákon,“ doplnil Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Sdružení působilo na území celé republiky bez jakéhokoliv povolení, odvodových povinností či ochrany dětí a mladistvých. Využívalo zejména zákazových obecně závazných vyhlášek. V těchto místech nahrazovalo legální provozovatele, kteří zde své podnikání museli ukončit.

Sdružení ve svých stanovách uvádí, že je založeno za účelem „využití volného času svého, členů své rodiny či přátel, ale i dalších v souladu s rozvíjením duševní, tělesné i intelektuální úrovně se zaměřením na provozování, propagaci, zdokonalování a vymýšlení nejrůznějších her…“. Jenže ve skutečnosti nabízelo provoz výherních hracích přístrojů i jiných podobných zařízení se standardním peněžitým vkladem, procesem hry i výplatou případné výhry. Přístup do těchto prostor měl prakticky kdokoliv.

„Jsme rádi, že policie na základě našeho upozornění v tomto případě zasáhla. Jsem ale přesvědčen o tom, že pokud budou obce legální provozovatele loterií neuváženě vytlačovat a zvolí cestu nepřiměřené regulace nebo dokonce nulové tolerance, bude nelegálů v herním průmyslu přibývat. Již nyní víme o dalších podobných sdruženích. Kromě nich se v České republice objevují také nelegální internetové kiosky bez možnosti určení konkrétního provozovatele, které oficiálně nabízejí pouze prohlížení internetu, ale ve skutečnosti jsou zde nabízeny totožné hry jako u výherních hracích přístrojů. Obsluha pak potají a beze svědků hráčům vyplácí výhry,“ uvádí Vrzáň a doplňuje: „Doufám, že se naše země nedostane na úroveň zemí, jako je Polsko či Ukrajina, kde po zákazu legálního provozu, nastoupila v oblasti loterií šedá ekonomika a praní špinavých peněz doslova kvete. Legální provozovatelé, kteří dodržovali veškerá pravidla, zákony i odvodové povinnosti, zde ukončili svou činnost. Hazard se však provozuje dál, pouze bez jakékoliv kontroly“.

Zpět nahoru