Nezobrazuje-li se Vám tato stránka správně, klikněte zde.
SPELOS

Informační bulletin pro obce a města

červen 2013

Prohibice může připravit o práci více než
60 000 lidí!

Prohibice může připravit o práci více než<br />60 000 lidí!

Desetitisíce lidí mají oprávněné obavy z toho, že posílí řady nezaměstnaných. Ústavní soud totiž před nedávnem zrušil přechodné ustanovení pro provoz videoloterních terminálů na území obcí a měst, která jejich provoz regulují obecně závaznou vyhláškou.

Jakkoli je takový retroaktivní zásah do právní jistoty v právním státě nepřípustný, musí se nyní provozovatelé, obce i stát s touto nezvyklou situací vyrovnat. Tohoto však okamžitě začali využívat nejrůznější aktivisté či občanská sdružení. „Jejich populistické a především lživé argumenty zaplavují média i poštovní a emailové schránky jednotlivých obcí a měst s jediným cílem – ovlivnit komunální politiky a zlikvidovat toto legální odvětví podnikání prakticky ze dne na den. Je však třeba mít na paměti také fakt, který aktivisté zcela záměrně zamlčují a to, že pokud se obce nechají ovlivnit a rozhodnou se pro prohibiční řešení v oblasti regulace loterií a jiných podobných her, o práci mohou přijít desetitisíce osob, pracujících v profesích, které jsou spojené s loterním průmyslem,“ dodává Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Jedná se o zaměstnance loterních společností, zabývající se výrobou herních zařízení, dodavatele a výrobce softwaru, vývojáře, obsluhu heren, barů, kasin a sázkových kanceláří a v neposlední řadě hospodské. O své příjmy a existenční jistoty přijdou také majitelé nemovitostí, v nichž jsou loterie provozovány.

Celkově jde o více než 60.000 osob, které jsou v ohrožení a mají obavu z toho, že se dostanou do existenčních problémů. Proto také po celé republice podepisují petice za zachování legálního provozu loterií na území České republiky. Podpisová akce začala teprve před pár dny. Přesto se již podařilo nasbírat více než 13.000 podpisů.

„Abychom celou situaci podrobně a především objektivně zdokumentovali, vytvořili jsme tzv. Mapu nezaměstnanosti, v níž jsou přesně zaznamenána konkrétní místa a počty osob, kterých by se loterní prohibice dotkla. Každý tak může velmi jednoduše prostým „kliknutím“ zjistit, kolik osob by posílilo řady uchazečů o zaměstnání v dané lokalitě. Nepředpokládám, že všem těmto lidem následně aktivisté, tolik bojující za zrušení provozu loterií, budou schopni zajistit náhradní zdroj obživy,“ doplňuje Vrzáň.

Mapa nezaměstnanosti
Interaktivní mapu najdete zde:
http://goo.gl/maps/2MVxm

Zástupcům obcí a měst SPELOS dlouhodobě nabízí součinnost i odborné rady, spolupracuje také s Českým institutem pro výzkum závislostí a aktivně tak přistupuje k problematice zodpovědného hraní. Sdružení SPELOS vytvořilo také speciální manuál - průvodce regulací loterií - který je doplněn mimo jiné o vzory obecně závazné vyhlášky a deklarace.

„Věříme, že obce budou k regulaci přistupovat zodpovědně, se zvážením všech okolností a důsledků a nedopustí, aby se desetitisíce lidí ocitly bez zdroje obživy, státní a obecní poklady přišly o celkem 10 miliard korun a aby naši zemi podobně, jako například Polsko či na Ukrajinu, zaplavil nezdaněný a především neregulovatelný a nekontrolovatelný černý hazard,“ uzavírá Vrzáň.

Zpět nahoru