Aktivista zpochybňuje i výrok evropského soudního dvora

28. 07. 2015

Sdružení SPELOS nesouhlasí s tvrzením aktivisty Martina Svobody, který do médií prohlásil, že výrok Soudního dvora EU ve věci regulace loterií na území Maďarska není aplikovatelný na situaci v České republice.

„Svoboda se ohání údajným odborným posudkem, který však nikdo neviděl a není tedy znám jeho obsah a ani to, zda skutečně existuje. Sdružení SPELOS si krátce po vynesení verdiktu, kdy evropský soudní dvůr odsuzuje postup Maďarska ve věci nepřiměřené regulace loterií a vysoké daňové zátěže provozovatelů, nechal zpracovat hned několik nezávislých právních analýz od renomovaných advokátních kanceláří a institucí. Všechny tyto posudky se shodují v tom, že závěry Soudního dvora Evropské unie jsou aplikovatelné i na situaci v České republice,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

 Podle těchto závěrů totiž došlo v Maďarsku k omezení volného pohybu služeb, který je zaručen evropským právem. Maďarsku proto hrozí, že bude muset provozovatelům uhradit zmařené investice. Stejná situace může nastat i v České republice v souvislosti s rušením povolení na základě regulačních obecně závazných vyhlášek.

Přestože totiž zákon z roku 2011 přechodné ustanovení pro vydaná povolení obsahoval, Ústavní soud ho na nátlak aktivistů zrušil a provozovatelé se tak ocitli ve stejné situaci, jako před časem ti maďarští – tedy bez ochrany vynaložených investic.

„Vzhledem k tomu, že pan Svoboda evidentně disponuje zcela odlišnou právní analýzou, byl bych rád, kdyby zveřejnil jejího autora a především závěry z ní vyplývající, abychom se s ní mohli seznámit,“ uzavírá Vrzáň.

 

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY