Boj s kvízomaty: Vládo, přejdi konečně od slov k činům!

15. 03. 2016

Vyzýváme vládu, aby namísto přetahování se o to, kdo má větší zásluhy na potírání nelegálního hazardu, zejména kvízomatů a kdo nejlépe ví, jak s jejich provozovateli „zatočit“, přešla od slov k činům, začala konečně jednat a naslouchala doporučení odborníků od nás i ze zahraničí. Ti totiž mají v oblasti regulace legálního provozu loterií, dopadů přehnaných řešení i potírání šedé zóny v oblasti nelegálního hazardu bohaté zkušenosti.

Skutečný boj s nelegály totiž navzdory atraktivním titulkům v médiích ještě pořádně ani nezačal, o čemž svědčí mimo jiné stále se zvyšující počty nelegálních herních zařízení. Ano, v médiích se objevily informace o tom, že za nelegální provoz padají vysoké pokuty, nicméně úspěšnost jejich výběru je mizivá, sankcionované subjekty je totiž nehradí. Důkazem toho je hned první pokuta, která byla v tomto směru udělena, a to ve výši cca 10 milionů korun. Splatnost tohoto trestu však byla soudně odložena (firma si stěžovala, že by ji takováto pokuta mohla existenčně zničit). Soud tedy rozhodl, že hříšník zatím nic platit nemusí a ten následně ukončil svou činnost pod původním názvem – takže prostředky ani neuhradí.

Je to navíc sama vláda, která svými neuváženými a mnohdy až překotnými legislativními změnami a zásahy způsobila expanzi nelegálního trhu na území ČR, kde do té doby fungovaly pouze legální herny, a kde působili legální provozovatelé loterií. Nelegálové tak pouze využili chaosu, který zde začal panovat, a zákazových vyhlášek. Bylo jim jasné, že stejně, jako v jiných zemích, kde zavedli přehnané restrikce, poptávka po hře zůstane – takže přišli s nabídkou nelegálních her s vědomím, že je policie odhalí jen velmi těžko – provozovat totiž mohou v kdejaké soukromé garáži.

Je třeba upozornit především na fakt, že to není premiér Sobotka, ba ani ministr Babiš, kteří tažení proti kvízomatům a dalším nelegálním provozovatelům odstartovali, byť si na tomto tématu jistě chtějí nasbírat politické body. Byli to naopak sami legální provozovatelé, kteří proti nelegální konkurenci začali upozorňovat nejdříve. Vždyť zatímco legální firmy musely například v důsledku obecně závazných vyhlášek prakticky ze dne na den vyklidit prostory, na jejich místa se často ještě týž den nastěhovali právě nelegálové. V řadě měst je tak dnes sice legální hazard vymýcen, nicméně nelegálních strojů je zde daleko více, než dříve strojů legálních.

Kromě toho zatímco legální firmy v místech, kde zatím ještě mohou podnikat, dodržují všechny zákony a hradí veškeré odvody a daně, čímž jednotlivé městské rozpočty získávají ročně desítky až stovky milionů korun, nelegálové (často se sídlem v zahraničí) si dělají, co chtějí a ze svých zisků veřejným rozpočtům neodvádějí ani korunu. Peníze končí v šedé zóně, což v konečném důsledku přispívá k jejímu dalšímu rozvoji. Pojmy, jako bezpečnost hráčů, ochrana dětí a mladistvých a podobně, jsou těmto podvodníkům naprosto cizí.

Jen sdružení SPELOS vede boj proti nelegálním provozovatelům loterií už 4 roky. V této souvislosti byly odeslány na příslušné instituce stovky dopisů. Navíc se uskutečnila celá řada jednání, besed, diskuzí či kulatých stolů. Klíčové poznatky o nelegálech byly v naději na nápravu vzniklé situace zasílány prezidentovi, premiérovi, jednotlivým ministrům, předsedům parlamentních stran, předsedům poslaneckých a senátních klubů, předsedům obou komor Parlamentu ČR, příslušným ředitelům finančních ředitelství, příslušným okresním státním zastupitelstvím a představitelům jednotlivých samospráv. O činnosti nelegálních provozovatelů sdružení SPELOS také opakovaně informovalo i orgány činné v trestním řízení.

Kromě toho sdružení SPELOS vytvořilo speciální portál Mapy nelegálního hazardu, kde zveřejňuje jednotlivé nelegální provozovny. Při aktualizaci tohoto portálu také velmi úzce spolupracuje s veřejností. Na černý hazard nesčetněkrát upozorňovalo také prostřednictvím médií.

Jen za poslední 4 roky navíc odeslalo přibližně dvě desítky konkrétních podání – jednalo se například o tyto:

Datum

Předmět

Komu

14.3.2012

Upozornění na online provozovatele loterií (Bwin, Sportsbet a další)

Náměstek MF Tomáš Zídek

13.6.2012

Upozornění na nelegální internetové kiosky - Brno

Ministr financí, Miroslav Kalousek + předsedové posl. a sen. klubů, PS, Senátu, SMOČR

13.7.2012

Žádost o prošetření – provozování pokeru bez povolení - Chomutov

Ředitelka FŘ Ústí n/L, Jana Janoušková

26.7.2012

Žádost o prošetření - internetové kiosky - Ostrava

Ministr financí Miroslav Kalousek

8.8.2012

Žádost o prošetření  - nelegální online poker - sharerapidpoker.com

Ministr financí Miroslav Kalousek

20.9.2012

Žádost o prošetření  - pokerové hry bez povolení - Hodonín

ředitel Finančního ředitelství Brno, Oto Lipovský

20.9.2012

Žádost o prošetření -  nelegální online poker - cervenacerna.cz

MF - ředitel Odboru 34 Karel Korynta

12.11.2012

Žádost o rozpuštění o.s. Život je hrou

Ministr vnitra Jan Kubice

13.11.2012

Trestní oznámení  na o.s. Život je hrou

Okresní státní zastupitelství Praha 4

11.12.2012

Trestní oznámení  - nelegální provoz - Cassidy Poker Club

Okresní státní zastupitelství Chomutov

17.1.2013

Urgence žádosti o prošetření – nelegální  online poker - sharerapidpoker.com

Ředitel Finančního úřadu pro Prahu 1, Milan Straširybka

27.8.2013

Podnět k prošetření -  propagace nelegálních online portálů na soutěži Velká cena Brno

KÚ Jihomoravského kraje + na vědomí Ministerstvo průmyslu a obchodu

27.11.2013

Podnět k zahájení šetření  - Vindaron Pro s.r.o. - kvízomaty

Ministerstvo financí + na vědomí člen Rady hl. města Prahy, Lukáš Manhart, Ministerstvo vnitra

10.6.2014

Podnět k zahájení šetření - online poker -pokercent.com

Ministerstvo financí

17.9.2014

Podnět k zahájení šetření – „měničky“ - České Budějovice

Ministerstvo financí

29.10.2014

Podnět k zahájení šetření - online hazard -winmasters.com

Ministerstvo financí

13.11.2014

Dotaz na přijatá opatření - Vindaron Pro s.r.o. - kvízomaty

Ministerstvo financí

20.11.2014

Podnět k zahájení šetření – nelegální online loterie cz.unibet.com

MF + na vědomí ministr financí Andrej Babiš, náměstkyně MF pro oblast daní a cel Simona Hornochová, premiér Bohuslav Sobotka

21.10.2014

Podnět k zahájení šetření  - nelegální pokerová herna

Okresní státní zastupitelství Prostějov

25.3.2014

Žádost o sdělení výsledků šetření ve věci kvízomatů

Specializovaný finanční úřad

28.8.2014

Žádost o sdělení výsledků šetření ve věci kvízomatů

Specializovaný finanční úřad

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY