Bojovníky proti hazardu živí peníze ze zahraničních kasin

20. 03. 2014

Sdružení SPELOS upozorňuje na finanční propojení mezi provozovateli zahraničních on-line kasin a českými bojovníky proti hazardu. To podle našeho názoru nejen diskredituje jejich „boj za dobro“, ale také naznačuje možné pozadí jejich dlouhodobé snahy o likvidaci výlučně jednoho segmentu loterního průmyslu v České republice.

 Jak vyplynulo z veřejně dostupných informací, občanské sdružení Brnění, které se nejvíce zapojuje to kampaně především proti videoloterním terminálům, totiž získává peníze na své projekty mimo jiné od Nadace Open society fund (dále jen OSF), jejímž zakladatelem je Georg Soros.  Stejný Georg Soros však založil a předsedá společnosti, která vlastní téměř 6,5 milionu kusů akcií společnosti Caesars Entertaiment Corporation. A právě tato společnost provozuje přibližně 50 kasin po celém světě, navíc je také světovým provozovatelem online kasin.

 „Je až neuvěřitelné, jakou štvavou mediální kampaň a doslova honičku aktivisté pořádali na sportovní organizace či nadace, kterým k realizaci prospěšných projektů finančně napomohly také loterní společnosti.  Přitom sami již řadu let dělají totéž – získávají prostředky z nadace, která je vázána na provozovatele online kasin,“ uvádí Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které reprezentuje více jako polovinu českého loterního trhu. „Toto spojení by možná mohlo být i vysvětlením toho, proč Matěj Hollan tolik útočí na videoloterní terminály a přitom problematiky kasin a online sázení si téměř nevšímá,“ dodal Vrzáň.

 Jen v letech 2011 a 2012 získali aktivisté prostřednictvím Nadace OSF přibližně 200 000 Kč. Prostředky pocházející z nadace napojené na americká kasina paradoxně použili proti loteriím, jenže českým. Konkrétně na projekty, které si kladou za cíl regulovat, případně zcela vymýtit loterie z obcí a měst. Přitom je třeba si uvědomit, že na uzavření heren a loterní prohibici mohou nejvíce vydělat zahraniční provozovatelé online kasin, tedy třeba právě síť Caesars Casino patřící do skupiny Georga Sorose.

 „Celý příběh je o to zajímavější, že členkou správní rady Nadace OSF je Ivana Bursíková, bývalá manželka Martina Bursíka, se kterým Matěj Hollan dlouhodobě politicky spolupracuje. V poslední době např. společně zakládali politickou stranu LES. Jestli je toto personální propojení pouze náhodné, by bylo možné jen spekulovat. Každý si však může udělat svůj vlastní úsudek,“  dodal Petr Vrzáň.

George Soros

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY