Brno opět podlehlo předvolebnímu populismu?

29. 03. 2016

S blížícími se komunálními volbami někteří komunální politici opět populisticky začínají otevírat téma regulace loterií. Ne jinak je tomu například v městské části Brno – střed. Tamní městská rada totiž doporučuje zastupitelstvu schválit ve dvou lokalitách provoz živých her. Postupuje při tom však netransparentně a diskriminačně.

Je to přitom teprve 15 měsíců, kdy vstoupila v účinnost nulová tolerance k hazardu. Po ní nejvíce volal aktivista, později komunální politik, Matěj Hollan. Ten dokonce pro média pronesl skandální výrok, že je lepší mít deset heren nelegálních, než stejný počet heren legálních. Na jeho slova bohužel došlo a potvrdilo se to, na co dlouhodobě upozorňujeme. Prohibice žádné problémy neřeší, pouze je stupňuje.

Brno se sice zbavilo legálních podnikatelů, ale černý trh tam jen kvete. Ve městě jsou stovky nelegálních strojů a peníze, které dříve končily v městské kase, nyní končí v kapsách mafie. To zřejmě překvapilo i samotné radní, kteří nyní chtějí zákaz „zmírnit“. Volí k tomu však naprosto netransparentní a diskriminační řešení, aniž se řídí doporučeními antimonopolního úřadu. Bez objektivních důvodů totiž vybrali dvě lokality, kde by podle nich bylo vhodné provozovat loterie – konkrétně živé hry.

Uvedené řešení ale může vyvolávat dojem korupce. Není totiž jasné, proč si politici vybrali právě navrhované lokality a vybrané typy her, ani kritéria, na jejichž základě budou vybírat provozovatele.

Kromě toho to není tak dávno, kdy chtěl ponechat provoz loterií na několika vybraných adresách někdejší starosta Libor Šťástka. Tehdy byl kolegy – především aktivistou a nyní náměstkem primátora Hollanem – nařčen z korupce. Je tedy s velkým podivem, že se stejní lidé nyní snaží o řešení velmi podobné tomu, které dříve sami tak kritizovali.

Navržená změna navíc nic neřeší – hráči, kteří si budou chtít zahrát na klasických herních zařízeních, legální příležitost nedostanou. Budou proto i nadále využívat nelegální nabídky, která je v Brně velmi široká.

Nakonec fakt, že rozvoj nelegálního trhu je důsledkem prohibice, dokazuje i studie renomované mezinárodní auditorské a poradenské společnosti KPMG, která dokumentovala příčinnou souvislost mezi počtem nálezů nelicencovaných herních zařízení a regulací obecně závaznými vyhláškami.   

Podle jejích výsledků tam, kde byly legální herní zařízení zcela zakázány obecně závaznými vyhláškami, byly nahrazeny kvízomaty, a to někdy dokonce ve větším rozsahu, než jaký byl rozsah provozu legálních zařízení před zákazem. Naopak v místech, kde je provoz regulován, ale nikoli zcela zakázán, se kvízomaty zpravidla nevyskytují.

Pevně proto věřím tomu, že se zastupitelé městské části Brno-střed neuchýlí se k lacinému populismu, který městu přinese další problémy, přizvou nás k jednacímu stolu a pro nejbližší budoucnost vytvoří transparentní a nediskriminační normu, která bude zároveň i funkční regulací.

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY