Černé herny rostou jako houby po dešti

02. 08. 2012

Na několika místech České republiky se začínají objevovat nelegální provozovatelé hazardu. Na „černé“ herny mohou lidé narazit především ve větších městech – například v Praze, Brně či Ostravě. Členové SPELOS se distancují od všech forem nelegálního provozování sázkových her.

„Plně se potvrzuje to, co opakujeme už několik měsíců pořád dokola. Místy až nesmyslný tlak proti legálním podnikatelům, ochotným respektovat pravidla a platit daně, povede k jejich likvidaci a nástupu černých heren. Hrát se bude dál, jen peníze, které šly do veřejných rozpočtů, shrábnou podvodníci,“ říká výkonný ředitel největšího profesního sdružení herního průmyslu SPELOS Petr Vrzáň.

Poslední případ, který zachytila ve zpravodajství televize Nova je toho jasným příkladem. V ostravském centrálním obvodu, kde platí absolutní zákaz provozu veškerých výherních přístrojů, se velmi rychle objevily takzvané internetové kiosky. Zařízení na první pohled nerozeznatelné od běžných automatů či videoloterních terminálů nabízí „pouze“ připojení k internetu. Ve skutečnosti jde o přístup na web s výběrem několika her a výsledkem je velmi jednoduché obcházení zákona.

„Nejde navíc o žádnou podomácku slepenou bednu. Ty přístroje mají evidentně citlivé dotykové displeje, akceptor bankovek, obsluha je ovládá přes čipovou kartu a nad tím září nápis internet. Tady někdo zatraceně dobře ví, co dělá a stát nebude zdaleka v tak snadné pozici při trestání podvodníků, jak se snaží tvářit lidé z ministerstva financí,“ pokračuje Petr Vrzáň. Právě sdružení SPELOS v minulých dnech upozornilo dozorující orgány na černou hernu, tentokrát v Brně. V tomto případě byly přístroje označeny dokonce jako nevýherní. Výměna peněz probíhá striktně mezi zákazníkem a personálem. Ministerstvo financí věc prošetřilo bez výsledku.

„Zákon říká, že musíte prokázat moment výhry, aby se přístroj dal považovat za výherní, a pak může skutečně stát konat. Situace, kdy se státnímu dozoru na místě podaří prokázat zmíněný moment výhry, je však v praxi pouhá utopie,“ říká Petr Vrzáň.

Sdružení SPELOS proto znovu vyzývá odpovědné lidi ve státní i komunální sféře ke skutečně otevřené diskusi s legálními provozovateli herního průmyslu o nastavení jasných a férových podmínek pro tento segment podnikání. Zástupci sdružení už v tuto chvíli sbírají poznatky z několika dalších nelegálních provozoven v rámci celé České republiky a zachytili informace o velmi dobře organizované síti černých heren na území hlavního města Prahy.

„Pokud se tady bude naslouchat nejrůznějším Hollanům - rádobybojovníkům s hazardem, kteří však bojují hlavně za své vlastní zájmy v této oblasti, tak to vezme rychlý konec. My, co chceme pravidla a platíme daně, budeme vytlačeni z trhu ruku v ruce s nástupem ilegálů a jediné čeho docílí stát je, že přijde ročně o deset miliard“ uzavírá Petr Vrzáň.


PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA ZDE:


<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY