Černé herny zaplavují ČR! Maskují se pod občanské sdružení

01. 02. 2013

Za výsměch Ministerstvu financí, legálním provozovatelům i představitelům obcí a měst lze označit jednání občanského sdružení Život je hrou. Toto sdružení s vcelku nevinným názvem totiž nelegálně provozuje loterie a jiné podobné hry po celé republice - jen na území Prahy je to přibližně na 60 adresách. Pochopitelně bez jakéhokoliv povolení, odvodových povinností či ochrany dětí a mladistvých, jak uvedla včera Česká televize.

„Zmíněné sdružení využívá zákazových obecně závazných vyhlášek. V těchto místech nahrazuje stávající, legální provozovatele, kteří jsou odsud regulací vytlačováni. V některých případech jdou představitelé sdružení dokonce tak daleko, že provozovatelům, kteří z důvodu těchto vyhlášek museli své podnikání ukončit nebo tak v budoucnu budou muset učinit, nabízejí nelegální provoz jejich výherních hracích přístrojů přímo v prostorách sdružení,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS, který již v tomto směru informoval Obvodní státní zastupitelství, Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra.

Sdružení ve svých stanovách uvádí, že je založeno za účelem „využití volného času svého, členů své rodiny či přátel, ale i dalších v souladu s rozvíjením duševní, tělesné i intelektuální úrovně se zaměřením na provozování, propagaci, zdokonalování a vymýšlení nejrůznějších her…“. Jenže ve skutečnosti se jedná o provoz výherních hracích přístrojů i jiných podobných zařízení se standardním peněžitým vkladem, procesem hry i výplatou případné výhry.

„Do posledního detailu se naplňuje to, na co jsme dlouhodobě upozorňovali. V případě, že loterie nebudou mít nastavena jasná pravidla, ale jejich provoz bude obcemi plošně zakazován, legální provozovatelé svou činnost ukončí a na jejich místa nastoupí nelegální provozovatelé. A těch už u nás máme stovky. Začalo to nelegálními internetovými kiosky bez možnosti určení konkrétního provozovatele, které oficiálně nabízejí pouze prohlížení internetu, ale ve skutečnosti jsou zde nabízeny totožné hry jako u výherních hracích přístrojů. Obsluha pak potají a beze svědků hráčům vyplácí výhry. Nyní zase republiku zaplavují občanská sdružení, která pod záminkou nabídky volnočasových aktivit provozují načerno herní přístroje v místech zakázaných vyhláškami,“ doplňuje Vrzáň.

Nebezpečný je zvláště fakt, že do prostor sdružení má přístup prakticky kdokoliv. Zájemci o členskou legitimaci se sice formálně musejí registrovat, ne všude je však jejich totožnost a především zletilost ověřována. Navíc si členové mohou do prostor sdružení přivést členy rodiny, přátele a další hosty – včetně dětí! V žádné z  provozoven není nijak zabezpečen ani kontrolován nejen zákaz vstupu do objektu, ale dokonce ani dodržování zákazu hry mladistvých. Provozní řád sdružení s přítomností dětí v prostorách dokonce počítá, když uvádí: „V přítomnosti dětí nekuřte a kontrolujte své vášně a emoce, kontrolujte vulgarismy.“

Sdružení SPELOS se v této souvislosti dění na namátkou vybraných provozovnách zmapovalo a to včetně vyplacení výhry po ukončení hry. Všechny získané informace a důkazní materiály poté zaslalo Obvodními státnímu zastupitelství v Praze a na vědomí také Ministerstvu financí a Ministerstvu vnitra. Dle SPELOS se totiž jednoznačně jedná o obcházení zákona a neoprávněný provoz loterií a jiných podobných her.

„Pevně věřím, že příslušné orgány v tomto případě nebudou nečinné a případem se budou intenzívně zabývat. V opačném případě bychom se velmi brzy dostali na úroveň zemí, jako je Polsko či Ukrajina, kde po zákazu legálního provozu, nastoupila v oblasti loterií šedá ekonomika a praní špinavých peněz doslova kvete. Legální provozovatelé, kteří dodržovali veškerá pravidla, zákony i odvodové povinnosti, zde ukončili svou činnost. Hazard se však provozuje dál, pouze bez jakékoliv kontroly,“ uzavírá Vrzáň.


Reportáž České televize o černých hernách maskovaných občanským sdružení

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/213267-provozovatele-heren-nalezli-zpusob-jak-obejit-zakaz/

Petr Vrňák jako host pořadu Ekonomika ČT24

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095417821-ekonomika-ct24/213411058020131/video/

 

Kontakt pro média:

Mobil: +420 724 834 375

moc.soleps@aidem

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY