Do Česka se řítí desetitisíce nelegálních strojů!

02. 06. 2015

Českou republiku doslova zamořují černé herny. Policie ani Ministerstvo financí si s nimi neví rady. Problémem je totiž často takovou hernu odhalit. Tváří se například jako soukromý klub, do kterého se bez hráčské karty nedostanete. Po jejím vyřízení, třeba i na fiktivní jméno, však hrajete klasicky o peníze - pouze s tím rozdílem, že veškerý zisk jde do kapes majitelům. Stát ani města nezískají ani korunu. Největší výskyt těchto černých heren je právě tam, kde města legální hazard zakázala.

„V případě že nastává plošný zákaz, tak se utkáváme s poměrně velkým množstvím nelegálního hazardu. Ten zde bude obdobně, jako prostituce,“ uvedl Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny.

Petr Mikoška, výkonný ředitel společnosti SYNOT TIP dodává: „Dnes obvyklá praxe je taková, že v okamžiku, kdy nám je ze zákona zrušeno povolení, na naše místo v podstatě okamžitě nastupují různé typy nelegálního hazardu – ať to jsou kvízomaty nebo to jsou různá sdružení, která provozují bez povolení Ministerstva financí - neplatí daně, nespolupracují se samosprávami a tak dále.“

O to, že nebudou mít dostatek klientů, se nelegálové bát nemusí. Lidí, kteří si chtějí pro zábavu zahrát, je dost. Jenže je tu problém. V nelegálních hernách neexistuje žádná kontrola. Nikdo tak nemže vyloučit, zda u automatů nesedí například děti nebo osoby pod vlivem alkoholu či drog. Samy sázkové firmy na adresy, kde se černý hazard odehrává, upozorňují a vítají jakákoliv represivní opatření směrem k nekalé konkurenci. Zatím ale marně.

„Faktem je, že v souvislosti s kvízomaty padla první, téměř 10 milionová pokuta. Bohužel její výběr je úsměvný, protože pokutovaná společnost dostala u soudu odklad k jejímu zaplacení se zdůvodněním, že by to pro ni bylo likvidační. A přitom právě důsledný sankční postih těchto nelegálních provozovatelů by celou věc do značné míry vyřešil,“ doplňuje Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Stát i policie se již více než rok a zatím stále marně snaží najít efektivní způsob, jak černému hazardu zabránit. Prozatím však jde spíše o boj s větrnými mlýny. Samo ministerstvo financí již dříve přiznalo, že v souvislosti s restrikcemi ze strany obcí podvodníků přibývá. Cestu proto nevidí v plošném zákazu, ale propracovaném registračním systému, se kterým počítá i navrhovaný zákon a kterému se nebrání ani poctivé firmy.

„Předpokládáme vybudování monitorovacího systému, který by po registraci příslušného hráče znemožnil hrát lidem, kteří jsou například pobírateli příspěvku v hmotné nouzi,“ sdělil Ondřej Závodský, náměstek MF ČR.

„Zákon neřeší všechno, je potřeba, aby se herní průmysl otevřel spolupráci s léčebnými zařízeními, aby se vědělo, že ten hráč, který třeba stráví několik hodin v herně, aby obsluha měla i nějakou povinnost ho upozornit, že je to rizikové, a aby tam existovala nějaká nabídka pomoci,“ říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

Právě uvedený způsob se totiž velmi osvědčil v zahraničí a někteří tuzemští loterníci se podobnou cestou již vydali. V hernách i na automatech tak hráči najdou varování před neuváženou hrou i kontakt na odbornou pomoc. Řeč je však pouze o legálních hernách. Na ty černé zatím stále žádný metr neplatí.

„Skupina SYNOT působí v několika evropských i mimorevropských zemích, tak máme zkušenosti z jiných zemí a víme, že je strašně složité v okamžiku, kdy se rozroste tato struktura, se jí zbavit,“ sděluje zkušenosti Mikoška.

Je zde tedy velká pravděpodobnost, že pokud budou obce – byť v dobrém úmyslu – nadále přijímat zákazové vyhlášky, problém naroste do ještě větších rozměrů a jeho řešení bude velmi obtížné. V současné době se k nám totiž řítí přibližně 20 000 nelegálních strojů ze sousedního Polska.

 

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY