Drzost nelegálních provozovatelů nezná mezí

09. 03. 2016

Působí v naší zemi řadu let. Nedodržují přitom zákony a neplatí daně. V českých médiích si často (samozřejmě protizákonně) zadávají reklamní kampaně. Pokuty za jejich zveřejnění ale samozřejmě neplatí – ty totiž padají na vrub dotyčných médií, která jim „sedla na lep“. Řeč je o internetových, vesměs zahraničních provozovatelích online hazardu.

Ten je u nás zatím stále ještě nelegální. Změnit by to měl až nový hazardní zákon. Proto se nejeden čtenář médií v posledních dnech jistě nestačil divit. Právě tito „podnikatelé“, kteří snad od roku 2017 konečně budou muset začít respektovat pravidla naší země (pokud v ní tedy budou chtít působit), a vůbec poprvé sáhnou do kapsy pro zákonem stanovené poplatky, už teď vytáhli do boje za co nejnižší daňovou sazbu a obracejí se na naše zákonodárce.

Pro vysvětlenou – provozovatelé online hazardu by rádi platili daleko méně, než ostatní typy loterií. Tedy méně než sázkové hry (kde je nyní navržená sazba 25%), méně než kurzové sázky (navržená sazba 30%) a méně než herní zařízení (navržená sazba 35%). Internetové herny a kasina by si rády prolobbovaly maximálně 20%. Jinak se jim prý u nás podnikat nevyplatí a půjdou jinam.

Inu, ať si klidně jdou. Skuteční odborníci (například národní protidrogový koordinátor a řada dalších) totiž mnohokrát potvrdili, že nebezpečí online her není o nic menší, než hra na klasických automatech. Naopak představuje daleko větší rizika. Dokonce i hry jsou téměř totožné. Jeden rozdíl (a nezanedbatelný) by tu ale přeci jen byl. Zatímco v hernách a kasinech fungují mnohá bezpečnostní opatření, jsou zde nainstalovány kamerové systémy a obsluha neumožní hru nezletilým, případně osobám pod zjevným vlivem návykových látek, na internetu si může zahrát prakticky kdokoliv. A také kdekoliv a především kdykoliv.

Vždyť mobilní telefony a tablety mají lidé po ruce 24hodin denně. Nejděsivějším faktem pak je, že podle odborníků u nás online hraní narůstá v desítkách procent ročně. A co je nejvíce alarmující, hrají často děti, kterým je teprve 15 - 17 let.

Kromě toho zahraniční internetoví poskytovatelé hazardu nemají a ani v budoucnu nebudou mít ani nejmenší podíl na zaměstnanosti v České republice. Naproti tomu tuzemští provozovatelé dávají práci desítkám tisíc osob.

Ve výše popsaném kontextu skutečně nechápu, kde tito zatím ještě stále nelegálové berou tu drzost žadonit o nejvýhodnější podmínky na českém loterním trhu s ohledem na to, že se jim jinak u nás podnikání nevyplatí.  Nemají přitom náklady na nájmy ani zaměstnance, nejsou omezeni obecně závaznými vyhláškami jednotlivých obcí a zpravidla ani nepomáhají neziskovému sektoru v místech, kde působí.

 Pevně proto věřím, že si naši zákonodárci zachovají zdravý rozum a žádost zahraničních sázkovek budou považovat pouze za nemístný vtip.

 

 

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY