Falešné sliby pro kraje

07. 10. 2015

Hnutí ANO chce přinutit ČSSD k tomu, aby přijala návrh poslanců Votavy a Volného, který zvyšuje sazbu loterní daně na 23, resp. 28%. Jako rukojmí si však přitom bere kraje, kterým podle médií nepřímo vyhrožuje, že pokud „neprojde“ toto vyšší zdanění loterií na následující schůzi Poslanecké sněmovny, nedostanou do svých rozpočtů slíbené finanční prostředky ve výši cca 3,5 mld. Kč. Z této částky by celé 2,5 miliardy měly být tvořeny výnosem právě z vyššího zdanění loterií.

Vydírání poslanců rozhodně není správnou cestou k tomu, jak vyřešit problematiku loterií a zajistit potřebné finanční prostředky krajům. Poslanci by si měli především uvědomit, že navrhované zvýšení daní nepřinese požadovaný výnos. Naopak podpoří nelegální provoz na území ČR, jelikož provozovatelé technických her nemají šanci tak vysokou daňovou zátěž unést,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS, a dodal, že navržené daňové sazby jsou zcela likvidační a neopírají se o reálné výpočty nebo analýzy.

Obce tak v konečném důsledku obdrží mnohem méně finančních prostředků z provozu jednotlivých typů loterií než je tomu za současné daňové zátěže. S ohledem na rušení jednotlivých povolení Ministerstvem financí navíc bude možné i bez zvýšení daňové zátěže pozorovat razantní úbytek financí, plynoucích do veřejných rozpočtů.

„Naše vláda se stále snaží naoko bojovat proti nelegálnímu provozu, nicméně výsledek je žalostný. Města, v nichž došlo k prohibici, bojují s velkým rozmachem nelegálního hazardu. V řadě těchto měst a obcí je nyní stejný počet herních zařízení, jako dříve, pouze s jediným rozdílem. Nelegální stroje jsou nahrazeny kvízomaty, slevostroji a dalšími nepovolenými herními zařízeními. A jejich počet bude v důsledku restrikcí, které se stále valí na legální provozovatele, i nadále stoupat,“ doplnil Vrzáň.

Vláda by se tak podle něho měla snažit zajistit podnikatelům stabilní a předvídatelné podnikatelské prostředí tak, aby miliardy, které potřebují naše veřejné rozpočty, nekončily v šedé zóně.

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps


<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY