Hazardní kobra mafii neporazí

30. 06. 2016

Tiskové prohlášení sdružení SPELOS:

 Blíží se krajské volby, a tak se politici opět začínají ve velkém populisticky věnovat tématu loterií. Jsem však přesvědčen o tom, že žádná hazardní kobra problém nelegálního hazardu v České republice nevyřeší. Je chvályhodné, že po pěti letech, kdy o problému nelegálního provozu loterií všichni vědí, se konečně něco začne dít a přechází se od slov a slibů k činům, nicméně pozitivnímu výsledku nevěřím. Zkušenosti z okolních zemí ukazují jasně, že černý hazard organizují zahraniční mafie, které není lehké porazit.

Dokud bude v České republice stále stejná situace, kdy se obce a města neřídí jednotnou metodikou, ale libovolně mění vyhlášky téměř ze dne na den a populisticky sahají k prohibičním řešením, problém nezmizí. Poptávka po hraní zůstává a tam, kde je poptávka, se vždy objeví také nabídka.

Souhlasím s tím, že „nelegálové“ patří před soud a měli by od něj odcházet s velmi tvrdými tresty. Jenže dnes už víme, že i soud je na ně krátký. Pokuty, které nelegálním provozovatelům vyměřuje, totiž nikdo nehradí. Postižené subjekty se odvolávají a soud (jak ukázal hned první z případů) je ochotný povinnost uhradit pokutu odložit. Firma tak mezitím může ukončit svou činnost a následně, jako nový subjekt, pod novým názvem, pokračovat v trestné činnosti.

A nepomůže ani rychlé vyklizení nelegálních heren za asistence policie a dalších složek. Jak ukázal nedávný příklad z Prahy 17, kde jen od minulého léta kriminalisté navštívili stejný podnik hned třikrát a pokaždé v něm našli desítky nelegálně provozovaných automatů - mafiáni mají z podobných kontrol jen legraci.

Naše současná legislativa bohužel trestné činnosti v oblasti loterií nahrává. Je třeba si uvědomit, že do roku 2011, kdy se na tématu řada politiků a především aktivistů rozhodla zviditelnit, České republika nelegální hazard neznala.

 

 

     Email: moc.soleps@soleps

:

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY