Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
"Hollanovo Brnění" opět klame veřejnost
28. 08. 2012
Občanské sdružení Brnění opět prokázalo „velkou míru informovanosti“ v oblasti loterií a jiných podobných her, jakožto i míru dobré vůle, s níž jako samozvaný nejkompetentnější poradce radí obcím. Tentokrát Brnění na sociální síti Facebook uvedlo:„Hazardní společnosti musejí odvádět 20 % ze zisku. Teprve z této částky získává obec v případě VHP 80 %, v případě VLT 30 %. Pokud by byly v Ústí jen samé VHP, byla by suma, kterou hazard odvede v Ústí 62,5 milionů, pokud by tam byly jen samé VLT, tak 166 milionů. To je stále jenom 20 % ze zisku. Pokud čísla vynásobíme pěti, tak hazardní firmy jen v Ústí nad Labem utržily něco mezi 312 a 830 miliony. Pokud to zprůměrujeme, tak se pohybuje okolo půl miliardy zisku. Toto číslo ale není konečné - do automatů se nahází výrazně víc, toto je jen zisk. Takže se pohybujeme zhruba okolo miliardy korun, která v Ústí proletí automaty. Tyto peníze pak chybí všude jinde.“
Autor si dal na textu jistě záležet – co na tom, že jde opět o snůšku lží a fantasmagorií. Předně netušíme, kdo jsou to hazardní společnosti. Pokud tím myslí provozovatele loterií a jiných podobných her, pak víme, že 20 % ze zisku odvádět nemusí. Provozovatelé totiž podle zákona odvádí z jimi provozovaných loterií a jiných podobných her tzv. loterní daň. Každý, kdo se v problematice loterií alespoň trochu orientuje, dobře ví, že sazba této loterní daně, tedy 20 %, i její rozpočtové určení, jsou pro technická herní zařízení - tedy Brněním zmiňované VHP a VLT, totožná! Obce z této částky obdrží vždy 80 % a stát 20 %. Brnění také ve snaze dokázat nízké zdanění herního průmyslu záměrně zamlčuje někdejší místní poplatek. Ten v současné době představuje 55 Kč denně za každé povolené herní místo bez ohledu, zda je toto skutečně v provozu. Jedná se o tzv. pevnou část dílčího základu odvodu z VHP a jiných technických herních zařízení. Pro případ, že by si „odborníci“ z Brnění tuto částku nedokázali převést na výši poplatku za celý rok, uděláme to za ně – jedná se o 20.075 Kč ročně za každé herní zařízení.
Sdružení SPELOS provedlo seriózní výpočet za 1. čtvrtletí 2012 a porovnalo příjmy provozovatelů a z nich odvedené zálohy na loterní daň. Výsledek je 27,2 %. Nutno doplnit, že tato loterní daň je odvedena bez zohlednění daňových výdajů, dále platíme správní poplatky a po uplatnění daňově účinných výdajů navíc také obvyklou 20 % daň z příjmů právnických osob. To vše na rozdíl od jiných podnikatelů bez možnosti odpočtu DPH.
Pasáž týkající se čísel v Ústí nad Labem není třeba vůbec komentovat, neboť pro tato čísla neexistují žádné faktografické zdroje. Brnění tak naservírovalo veřejnosti další guláš, který je směsicí zisků, příjmů a tržeb. Bohužel ale členové tohoto sdružení zjevně nevědí, co přesně tato slova znamenají, a tak pouze matou veřejnost.