"Hollanovo Brnění" opět klame veřejnost

28. 08. 2012

Občanské sdružení Brnění opět prokázalo „velkou míru informovanosti“ v oblasti loterií a jiných podobných her, jakožto i míru dobré vůle, s níž jako samozvaný nejkompetentnější poradce radí obcím. Tentokrát Brnění na sociální síti Facebook uvedlo:
„Hazardní společnosti musejí odvádět 20 % ze zisku. Teprve z této částky získává obec v případě VHP 80 %, v případě VLT 30 %. Pokud by byly v Ústí jen samé VHP, byla by suma, kterou hazard odvede v Ústí 62,5 milionů, pokud by tam byly jen samé VLT, tak 166 milionů. To je stále jenom 20 % ze zisku. Pokud čísla vynásobíme pěti, tak hazardní firmy jen v Ústí nad Labem utržily něco mezi 312 a 830 miliony. Pokud to zprůměrujeme, tak se pohybuje okolo půl miliardy zisku. Toto číslo ale není konečné - do automatů se nahází výrazně víc, toto je jen zisk. Takže se pohybujeme zhruba okolo miliardy korun, která v Ústí proletí automaty. Tyto peníze pak chybí všude jinde.“

Autor si dal na textu jistě záležet – co na tom, že jde opět o snůšku lží a fantasmagorií. Předně netušíme, kdo jsou to hazardní společnosti. Pokud tím myslí provozovatele loterií a jiných podobných her, pak víme, že 20 % ze zisku odvádět nemusí. Provozovatelé totiž podle zákona odvádí z  jimi provozovaných loterií a jiných podobných her tzv. loterní daň. Každý, kdo se v problematice loterií alespoň trochu orientuje, dobře ví, že sazba této loterní daně, tedy 20 %, i její rozpočtové určení, jsou pro technická herní zařízení - tedy Brněním zmiňované VHP a VLT, totožná! Obce z této částky obdrží vždy 80 % a stát 20 %. Brnění také ve snaze dokázat nízké zdanění herního průmyslu záměrně zamlčuje někdejší místní poplatek. Ten v současné době představuje 55 Kč denně za každé povolené herní místo bez ohledu, zda je toto skutečně v provozu. Jedná se o tzv. pevnou část dílčího základu odvodu z VHP a jiných technických herních zařízení. Pro případ, že by si „odborníci“ z Brnění tuto částku nedokázali převést na výši poplatku za celý rok, uděláme to za ně – jedná se o 20.075 Kč ročně za každé herní zařízení.

Sdružení SPELOS provedlo seriózní výpočet za 1. čtvrtletí 2012 a porovnalo příjmy provozovatelů a z nich odvedené zálohy na loterní daň. Výsledek je 27,2 %. Nutno doplnit, že tato loterní daň je odvedena bez zohlednění daňových výdajů, dále platíme správní poplatky a po uplatnění daňově účinných výdajů navíc také obvyklou 20 % daň z příjmů právnických osob. To vše na rozdíl od jiných podnikatelů bez možnosti odpočtu DPH.

Pasáž týkající se čísel v Ústí nad Labem není třeba vůbec komentovat, neboť pro tato čísla neexistují žádné faktografické zdroje. Brnění tak naservírovalo veřejnosti další guláš, který je směsicí zisků, příjmů a tržeb. Bohužel ale členové tohoto sdružení zjevně nevědí, co přesně tato slova znamenají, a tak pouze matou veřejnost.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY