Inspirace v boji s nelegálními provozovateli online loterií přichází z Anglie

14. 04. 2014

Ministerstvo financí České republiky stojí před otázkou, jak vyřešit problém zahraničních nelegálních provozovatelů online loterií, respektive daňové úniky s tímto související. Zahraniční společnosti totiž u nás dosud působí bez jakýchkoliv odvodových povinností.

„Problém nelegálního provozu online loterií řeší dlouhodobě většina zemí Evropy, mimo jiné také Velká Británie. Ta však přijala na první pohled poměrně rychlé a efektivní řešení. Tím je zákon, zavádějící daňovou povinnost všem poskytovatelům této formy zábavy, kteří na území VB působí z odlišných destinací. V současné době už se čeká jen na souhlas ze strany britské královny, což by mělo být formalitou,“ přiblížil Petr vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Celý systém spočívá v tom, že každý z přeshraničních provozovatelů loterií, kdo chce působit na britském trhu, musí zažádat a následně získat „daňovou licenci“ od Komise pro hazardní hry. Ta jim umožní legálně provozovat loterie na území této země, inzerovat své produkty či realizovat marketingové akce. Bez ohledu na to, ve které zemi má daný provozovatel vydanou herní licenci a svůj domovský server, je jeho povinností odvádět daně za Brity, kteří jeho služeb využívají.

„Země tak nebude muset čelit daňovým únikům ani nelegálnímu provozu online loterií. Současně nebude bráněno volnému pohybu služeb v rámci EU. Uvedený způsob, který by mohl inspirovat také české zákonodárce, dokazuje, že existuje poměrně snadné a efektivní řešení, jak srovnat podmínky domácích a zahraničních provozovatelů loterií,“ uzavírá Vrzáň.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY