Je nemyslitelné, aby obce přicházely o peníze

27. 04. 2015

Majitele sázkových firem, některé politiky i zástupce samospráv rozhořčila informace o tom, že Ministerstvo financí odloží účinnost chystaného zákona o hazardních hrách pravděpodobně na rok 2017 a místo něj narychlo přijme novelu. Ta ale podle mnohých danou problematiku vůbec neřeší komplexně.

Video Vrzáň, prezident SPELOS:

Záměrem novely je pouze zdanit domácí tuzemské provozovatele, zatímco nelegální internetoví hráči nadále unikají a dostávají s odkladem celého zákona daňové prázdniny .

Ministerstvo financí však tvrdí, že k řešení, které zvolilo, má pádné důvody.

Ondřej Závodský, MF ČR:

Prvním důvodem je zvýšené množství ilegálního hazardu v naší zemi v reakci na redukci legálního hazardu. My se musíme na tuto situaci, kdy v rámci nového zákona dojde k ještě větší restrikci připravit tak, aby se ten nelegální hazard ještě více nerozšiřoval.

Zjednodušeně se jedná o zavedení registračního hráčského systému. Druhým důvodem je povinnost notifikace v evropské komisi, která může přijetí zákona odložit až o rok a ¾. Současné řešení přechodnou novelou se však nelíbí například zástupcům hospodářské komory.

Karolína Kyselová, tisková mluvčí Hospodářské komory ČR

Tady je potřeba komplexní regulace hazardních her a ten odsun je prostě z pohledu komory naprosto nekonstruktivní. Novela se týká pouze výše loterních odvodů. Podle nás už tři roky nějaká legislativní úprava funguje a funguje dobře. Podle nás by bylo asi nejlepší ponechat stávající právní úpravu a profesionálně jednat o celém balíku zákonů upravující regulaci hazardu a zároveň by to mohlo být i jakýmsi kompromisem mezi zájmy státu, společností, ale i podnikateli v loterním průmyslu.

Novela navíc snižuje procentuální příjmy z loterní daně pro města z dosavadních 80 na 60%. Zástupci ministerstva ale obce uklidňují, že o své peníze nepřijdou. Komunální politici se ale přesto netají s velkými obavami:

Michal Šnebergr, starosta Železné Rudy

Rozpočet máme výrazně saturovaný tzv. z hazardu. Ty příjmy jsou pro nás tak zásadní, že bez těch příjmů bychom nebyli schopni udržet rozpočet. Každé zkrácení těchto příjmů nám samozřejmě bude škodit.

Na stranu měst a obcí se postavil také místopředseda poslanecké sněmovny, Jan Bartošek, který se současným řešením nesouhlasí:

Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny

Není možné, aby se obcím braly peníze. Zákon měl obsahovat ty prvky, které měly obsahovat prevenci a celá problematika se změnila pouze na úpravu daní a ta novela je naprosto nekoncepční. Je zcela zásadní, aby část prostředků, které jsou z hazardu, byly nasměrovány do oblasti prevence. A to ta novela neřeší.

Odborníci mají jasno: Je potřeba vymyslet takové řešení, které bude fungovat a zohlední navíc současný trend, kterým je přechod velké části hráčů na internet.

Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor:

 To procento mladých lidí, kteří dneska hrají online, se obrovským způsobem zvyšuje, jsou to desítky procent ročně, takže do deseti let to může být tak, že to bude spíš online než kamenné herny, takže zákon musí jít tímto směrem.

Většina odborníků se shoduje v tom, že řešení v podobě úplného zákazu hazardu by bylo jedním z nejhorších. V populaci jsou totiž přibližně 2% lidí se sklonem k závislostem a ti si cestu ke své zálibě najdou. Ať už jde o alkohol, drogy či hraní na automatech.

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY