Konference: Přehnaná regulace loterií je velkým rizikem!

15. 10. 2013

Také zástupci loterních společností se dnes zúčastnili konference s názvem „Hazard – sociální dopady a možnosti jeho omezení“, která se uskutečnila na půdě Senátu Parlamentu České republiky. O vážných důsledcích a rizicích přehnané regulace loterií, případně prohibice, zde za sdružení SPELOS hovořil spoluzakladatel holdingu SYNOT pan Miroslav Valenta. Ten se zmínil především o hrozbě zvýšené nezaměstnanosti, vzniku černých heren a dalších negativních jevech, které nastanou v případě, kdy města a obce plošně zakáží provoz loterií na svém území.

„Loterní prohibice může o práci připravit až 60 000 osob! Jsou to zástupci všech profesí, spojených s loterním průmyslem – tedy nejen zaměstnanci loterních společností, zabývající se výrobou herních zařízení, ale dodavatelé a výrobci softwaru, vývojáři, obsluha heren, barů, kasin a sázkových kanceláří, hospodští, ale také úředníci, který dohlíží nad provozem loterií. O své příjmy samozřejmě přijdou také majitelé nemovitostí, v nichž jsou loterie provozovány. Tito lidé mají své rodiny, půjčky, hypotéky a podobně – a v dnešní době jen těžko najdou novou práci,“ uvedl Miroslav Valenta.

Naše zkušenosti ze zahraničí, jako např. z Polska nebo Ukrajiny navíc jasně dokazují, že pokud v obcích a městech nebudou legální provozovny, splňující veškeré bezpečnostní parametry a řádně platící daně, herní průmysl se přesune do šedé zóny. Hrát se bude ve stejné míře, jako dosud, pouze bez jakékoliv kontroly, ochrany mladistvých či plnění odvodových povinností. Stát, obce ani města tedy z provozu nebudou mít nic – pouze hrozbu zvýšené kriminality, kterou bude generovat právě šedá zóna,“ dodal Miroslav Valenta.

Desítky tzv. černých heren a internetových kiosků nabízejících hazard přitom zaplavují Českou republiku již nyní. Navíc dalším důsledkem loterní prohibice může být přesun zájemců o loterní hry do neregulovatelného prostředí internetového hazardu, kde lze během velmi krátké doby prohrát astronomické částky.

Legální provozovatelé loterií odvedli v roce 2012 jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů celkem 7,6 mld. Kč. V případě, že by města a obce přistoupily k přehnané regulaci nebo prohibici, veřejné rozpočty by o tyto peníze přišly.


Reportáž České televize o konferenci v Senátu můžete shlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000101020/obsah/286264-regulace-v-hazardu/

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY