Lepšího ježíška než daňové prázdniny si nelegálové nemohli přát

15. 12. 2015

Koalice donutila senátory k poslušnosti. Obce a města ztratí stovky milionů. Po prohibičních vyhláškách by obce musely mít 95% podíl z loterijní daně, aby byl naplněn vládní návrh. Fatálním omylem koalice je paralelní neřešení nelegálního hazardu. Říká pro PL prezident Spelos Petr Vrzáň.

O Senátu je často slyšet, že jeho úloha roste. Členové horní komory si zakládají na tom, že opravují zmetky, které obdrží od poslanců. Nějak to nebylo při schvalování vládní novely o loteriích minulý týden vidět. Anebo ano?

 Ano, vyjdeme-li ze statistiky hlasování, Senát pouze duplikoval sněmovnu. Jinými slovy, koalice zřejmě donutila senátory v koaličních barvách vyslyšet apel ministra Babiše.

 Kromě senátorů ODS nikdo pochybnosti o novele na plénu nepřednesl. Jak to chápat?

 Jako vnější projev stavu, kdy jsem-li senátorem v koaličních barvách, jedinou pravdu definuje koalice a já již nemusím o ničem přemýšlet. Je smutné v této souvislosti pozorovat senátní doktory medicíny, jak nepodpoří transfer 1% odvodu na prevenci a léčbu závislostí. Jak vládní záměr zlomí i jasně predikovatelné očekávání...

 Jak byste okomentoval povýšeneckou závěrečnou řeč ministra financí Andreje Babiše těsně před hlasováním?

 Především bych hodnotil faktickou stránku věci. A ta byla zcela zavádějící. Např. ministr tvrdil, že novela obcím přinese 200 mil. Kč, zatímco v důvodové zprávě je napsáno 62 mil. Kč. A nenašel se nikdo, kdo by na to poukázal. A to už nemluvím o pravdě, která je jasná a říká, že obce ztratí stovky milionů.

Čím především utrpí obce touto novelou?

 Utrpí fiskálně, protože zákonodárci jim snížili podíl z 80 % na 63 % z výnosu loterijní daně. Návrh sice Ministerstvo financí předložilo jako vybilancovaný, tak aby netratily nic, nevzalo však v úvahu stav regulace ve městech. Tedy existenci především prohibičních vyhlášek. Aby byla naplněna důvodová zpráva, poměr ve prospěch obcí by musel vzrůst na 95 % podílu z loterijní daně.

 Odpůrci novely opakovaně upozorňují na to, že až vejde prvního ledna příštího roku v platnost, nelegální hazard zaplaví zemi. Dokážete odhadnout, jaké tempo tento proces příštím roce bude mít?

 Ano, zdanění je ve svém úhrnu skokové a enormní. Lze očekávat, že provoz legálních zařízení přestane být rentabilní a určité provozovny budou samy ze strany provozovatelů zrušeny. A na jejich místo nastoupí nelegální provozovatelé, kteří neplatí daně žádné a jejich činnost je vysoce profitabilní. To stát podporuje a zákonodárci koaliční většinou schválili. Lepšího ježíška než daňové prázdniny si nelegálové nemohli přát. A ptáte-li se na tempo, tak velmi dynamické, protože nelegálové mají dobře zorganizovanou provozní síť, takže uprázdněné provozy rychle zjišťují a vybaví svými nejenom kvízomaty.

 Ve sněmovně už byl načten první návrh toho tzv. velkého zákona o loteriích, který podle vládní koalice má začít platit od roku 2017. Jak ho ovlivní právě schválená daňová loterijní novela?

 Nijak, jde pouze o legislativní mezipaskvil, který má mít životnost pouhých 365 dní. Důležité pro legální trh bude, jaká bude podoba nové právní úpravy a kdy začne platit. Samo ministerstvo říká, že to bude rok 2017 v případě, že vše dobře půjde. Takže to není vůbec jisté, a dojde-li k prodlení, nelegálním provozovatelům se zase prodlouží daňové prázdniny. Proto je fatálním omylem této koalice, že nezačala řešit paralelně podnikající nelegální trh. Ale to už zase házíme hrách na zeď. Jako již mnohokrát.

Zdroj: Parlamentní listy


<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY