Lži občanských sdružení Brnění a Občané proti hazardu:

22. 08. 2012

Občanská sdružení Brnění a Občané proti hazardu uvádějí ve své tiskové zprávě lži, které sdružení SPELOS považuje za nutné uvést na pravou míru:

 

  1. Provozovatelé hazardních přístrojů, kterých je v Česku v přepočtu na obyvatele nejvíc na světě a na nichž je závislých několik procent populace, pochopili, že v případě úspěchů obcí jako Klatovy, Židlochovice či Frýdlant nad Ostravicí u Ústavního soudu může jejich činnost v celé republice rychle skončit – i přesto, že nad nimi drží dlouhodobě ochrannou ruku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09).

Autoři mluví o hazardních přístrojích, které nejsou nikde definovány, a tím záměrně matou čtenáře, aby mohli obhajovat své údaje o počtech a závislých, pro něž ovšem neexistují statistiky. Provozovatelé sdružení v rámci SPELOS považují ministra Kalouska za nejhoršího ministra z hlediska přístupu k hernímu průmyslu. Tvrzení, že by nad tímto segmentem průmyslu držel ochrannou ruku, je tedy zcela směšné.

  1. Aleš Ziegler, právník Brnění: „Obce děsí SPELOS zejména tím, že jejich ústavní stížnosti, které jsme pomáhali vypracovat, mají prý jen posloužit jakýmsi našim soukromým zájmům a kasinům. To je právně nesmyslné, jelikož vyhrané ústavní stížnosti by znamenaly možnost regulovat veškeré formy hazardu, včetně všech kasin! Výrazná regulace počtu kasin je i naším deklarovaným cílem.

SPELOS dosud nezaznamenal jediný případ konstruktivního přístupu občanského sdružení Brnění k regulaci loterií a jiných podobných her. Brnění jde pouze cestou destrukce a zákazů nejmodernějších herních systémů. A protože tento stav může být prospěšný pouze nelegálním provozovatelům a některým provozovatelům kasin, SPELOS oprávněně vznáší podezření, že činnost Brnění se odvíjí na základě zakázky od těchto subjektů. Zcela jednoznačně jej v tom utvrzuje zjištění o propojení tohoto sdružení s velmi drahou advokátní kanceláří JUDr. Oršuly, která usiluje o miliardy Kč ze státního rozpočtu, a tedy její zájmy nejsou slučitelné s „altruistickou“ organizací pana Hollana.  

  1. Martin Svoboda, Občané proti hazardu mj. uvedl, že Petr Vrzáň (výkonný ředitel SPELOS pozn. red.) byl nejprve vedoucím jednoho z kasin Happy Day, následně byl v roce 2006 jmenován ministrem financí Vlastimilem Tlustým na pozici šéfa Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na Ministerstvu financí, kde způsobil svým nelegálním jednáním současný stav zaplavení obcí VLT. V roce 2011 přešel plynule opět do vedení hazardní společnosti SPELOS. Z této pozice nyní hájí svoje dřívější kroky na ministerstvu.

Jde o lživé tvrzení, Ing. Petr Vrzáň nikdy nezastával uvedenou funkci. Jednalo se o krátký pracovní poměr řadového zaměstnance, na němž není zajímavého vůbec nic. Výrok, že způsobil svým nelegálním jednáním současný stav zaplavení obcí VLT, navíc bude muset pan Svoboda prokázat u soudu. Přechod do vedení „hazardní společnosti SPELOS“ (pan Svoboda zjevně nepochopil rozdíl mezi "hazardní společností" a sdružením provozovatelů centrálních loterních systémů) snad není třeba komentovat, jakož i hájení dřívějších kroků na ministerstvu z této pozice. Takový závěr může učinit pouze ten, kdo místo ověřených fakt prezentuje veřejnosti pouze své vlastní výmysly (v tomto případě spíš nesmysly).

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY