Bojovníci proti hazardu: o co ve skutečnosti jde?

22. 05. 2012

Neúnavný "bojovník" proti hazardu Matěj Hollan v článku Časová osa: vývoj hazardu v Česku zase předvedl své mistrovství v překrucování faktů a záměrných lží. Tentokrát se opřel do vlády, která podle jeho názoru minulý týden nezarazila hazard, ačkoli jí to doporučil sám ombudsman. Ponechme stranou samotné doporučení ombudsmana Varvařovského, který si dal dohromady svůj právní názor a ten se rozhodl prezentovat jako nejčistší pravdu. Matěj Hollan tuto představu, jak by měl stát správně postupovat při povolování legálního podnikání, ještě vyšperkoval. Vláda podle jeho názoru měla minulý týden trvat na tom, aby ministerstvo financí okamžitě:

  • zakázalo "automaty" tam, kde už je před tím zakázaly obce
  • snížilo sázky na jednu hru u rulety a videoloterních terminálů
  • snížilo dobu povolení z deseti na jeden rok

A všechna tato "bohulibá" opatření se podle pana Hollana kvůli Miloslavu Kalouskovi minulý týden na vládě přesunula až na červnové projednávání nového loterního zákona. Dovolte malou historickou odbočku. Před deseti lety se na loterním trhu objevily přístroje zvané videoloterní terminály. O těch se teď bavíme, nikoli o automatech, jak záměrně směšuje dvě odlišná zařízení pan Hollan. Videoloterní terminál má proti klasickým automatům dvě zásadní odlišnosti.

Je plně a on-line pod kontrolou státu! Stát má možnost sledovat každou korunu a v reálném čase. Neexistuje daňový únik, nelze změnit hrací historii, nelze něco zamlčet. Druhou odlišností je cena. Investice do Centrálních loterních systémů, jejichž koncovým herním zařízením je videoloterní terminál, se pohybuje v řádech miliard korun. Provozovatelé tohoto legálního zábavního průmyslu se tedy historicky dohodli se státem, že jim za výše popsaný komfort neustálé kontroly nabídne určitý čas, po který mohou přístroje nerušeně provozovat, aby se miliardové investice mohly podnikatelům vrátit. Ano, kdysi se skutečně mohla vydávat povolení na provoz videoloterních terminálů až na deset let. Dnes už to ovšem neplatí a Matěj Hollan to dobře ví.

Nový loterní zákon platný od začátku roku dobu "chráněného" provozu videoloterních terminálů stanovil na tři roky. Opět ponechme stranou, že stát v průběhu hry změnil dramaticky pravidla. Došlo tedy k zásadní regulaci takzvaného hazardu a tento byl navíc zatížen daní ve výši 20% z obratu. Z obratu! To je třeba zdůraznit zejména pro diskutující, kteří se podivují nad nízkým zdaněním a srovnávají ho s výší DPH. A to je "pouze" část z celkového zdanění, kterým je tento průmysl zatížen. Skutečnost je taková, že legální podnikatelé, kteří investovali miliardy, zaměstnali domácí výrobce a dávají práci přibližně 40ti tisícům lidí, jsou dnes pod mimořádným ekonomickým tlakem.

Ona nová pravidla, po kterých volá pan Hollan a jemu podobní, tedy okamžité rušení videoterminálů a další zdanění, by vedlo k likvidaci legálních a státem efektivně kontrolovatelných podnikatelů.

Komu to nahrává? Těm, kteří si vesele bez povolení státu podnikají na internetu, státu neodvádí jedinou korunu a miliardové zisky odvádějí do daňových rájů. A pan Hollan a jemu podobní i tohle dobře vědí! Tady vůbec nejde o regulaci či zákaz hazardu, po kterém nastane ráj. Každý se v provozovnách videoloterních terminálů může přesvědčit, jak to tam vypadá s proklamovanou kriminalitou a nepořádkem. A každý, kdo samozřejmě chce vidět skutečnost, může získat informace o tom, jak to vypadá, když se zlikvidují poctiví provozovatelé zábavního průmyslu. V sousedním Polsku zákon prakticky ze dne na den zakázal hazard. Jak to vypadá dnes? Po celé zemi najdete desetitisíce takzvaných internetových kiosků třeba i v prodejnách potravin. Lidé nechodí do heren, které provozovatelé museli zavřít, ale běžně si koupí čas internetového připojení v kiosku, kde jsou jakoby náhodou předvoleny stránky s ještě širší nabídkou nekontrolovaného hazardu než v legálních provozovnách poctivých podnikatelů. Polsko už tedy internetoví nelegálové z daňových rájů „mají“. Teď jsme evidentně na řadě my a lidé jako pan Hollan, a konec konců i ministr Kalousek (on že nám jde na ruku?), tomu jen pomáhají.

Nebo se snad vážně někdo domnívá, že když se zlikvidují legální provozovatelé videoloterních terminálů, kteří poctivě platí veškeré daně, že zábavní průmysl přestane existovat? Že lidé přestanou hrát? Že nevzniknou černé herny? Že si tady nevypěstujeme další prostor pro nejrůznější herní mafie?

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY