SPELOS k usnesení vlády: Kalousek nám jde po krku

09. 05. 2012

Asociace SPELOS, která sdružuje provozovatele videoloterních terminálů, dnes ostře kritizovala vládu a především ministra financí Miroslava Kalouska za způsob, jakým zasahuje do pravidel fungování loterií v České republice. Přestože dnes vláda odložila projednáním nového zákona o sázkových hrách, stále prosazuje zkrácení platných povolení na videoloterní terminály na 6 měsíců. Tento retroaktivní zásah do svobody podnikání a předem státem daných pravidel však loterní firmy jednoznačně odmítají.

„Jako kdyby nestačilo, že jsme za poslední tři roky vystaveni přibližně deseti pokusům o změnu loterního zákona, ale svůj postoj mění snad každou hodinu i Kalouskovo ministerstvo. Neexistuje zde žádná stabilita podnikatelského prostředí. Firmy nemohou racionálně plánovat své investice. Navíc stát svým postupem vědomě maří investice jak českých společností, tak i zahraničních dodavatelů, což je v přímém rozporu českým ústavním pořádkem i evropským právem,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.

„Neupíráme státu právo na regulaci jakéhokoliv průmyslového odvětví, ale nehodláme nečinně přihlížet tomu, jak ministr Kalousek a další odpůrci loterií zcela účelově ničí jedno odvětví legálního podnikání. Využijeme tedy všech právních nástrojů, abychom ochránili své oprávněné zájmy včetně vymáhání škod způsobených zmařenými investicemi. Naši právníci teď připravují konkrétní kroky a to jak v rámci českého, tak evropského práva. Po státu se budeme domáhat náhrady škod minimálně za 10 miliard korun,“ dodal rezolutně Petr Vrzáň.

Podobný postup zvolily také loterní společnosti v Polsku, které byly a jsou persekvovány podobně jako v České republice. „Úspěch v Bruselu, který již v tuto chvíli dosáhly, nás posiluje v přesvědčení, že kroky, které takto činíme, jsou správným řešením,“ podotkl Petr Vrzáň.

Provozovatelé videoloterních terminálů znovu zopakovali, že jsou přesvědčeni, že legislativní i mediální tlak směřovaný pouze proti videoloterním terminálům je účelovou kampaní, která má za cíl zlikvidovat domácí loterní společnosti a jejich tržby přenechat nelegálním zahraničním provozovatelům on line hazardu. Ti provozují nejen kursové sázky, ale také internetová kasina na zahraničních serverech a tedy zcela bez možnosti regulace ze strany České republiky a také bez jakékoliv daňové zátěže. Reálné odhady mluví o tom, že stát tak ročně přichází přibližně o 10 miliard korun. „Stát by se měl místo likvidace poctivých českých provozovatelů, kteří řádně platí daně a samy se snaží o kultivaci loterního průmyslu v ČR, zaměřit na tyto nelegální zahraniční provozovatele. A pokud chtějí veřejné rozpočty získat další daňové příjmy, měly by je hledat právě u těchto firem a ne jen tiše přihlížet miliardovým daňovým únikům,“ uvedl Petr Vrzáň.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY