SPELOS kritizuje přerozdělování loterní daně

22. 05. 2012

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS reaguje na stanoviska měst z poslední doby. Ta si, jak dnes uvedl například Prostějovský deník, stěžují na to, že dosud neobdržely část z odvodu provozu loterií a jiných podobných her.

Zástupci sdružení SPELOS jejich rozhořčení chápou. Od začátku zastávali názor, že každé přerozdělování peněz přináší pouze zbytečné komplikace. Bohužel si však tuto konstrukci prosadili v Parlamentu ČR sami starostové, kterým šlo o získání veškerých peněz z loterií, a to i na úkor neziskového sektoru. Stávající znění zákona pak zcela zbytečně zbyrokratizovalo odvodové povinnosti provozovatelů loterií a jiných podobných her, kdy armáda úředníků bude muset přiznané odvody od všech provozovatelů přiřadit k jednotlivým obcím. Konstrukci výpočtu však obce nikdy nebudou moci zkontrolovat.

SPELOS připomíná, že původní koncept, který však prošel pouze Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, zajišťoval obcím 1/3 tohoto odvodu a k tomu místní poplatek z provozu technických herních zařízení, na který byly po celá léta zvyklé. Toto přímé a jednoduché určení odvodu ze zákona by zajistilo příslušný příjem obcím již během měsíce dubna. Navíc by jejich představitelé mohli konstrukci výpočtu příjmů sami zkontrolovat na základě místní znalosti a výkazů od jednotlivých provozovatelů. Celý proces by byl přímý, rychlý, adresný a transparentní.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY