SPELOS: Nejsme hazardní mafie! Podnikáme legálně a pod přímým dozorem státu.

03. 04. 2012

Provozovatelé videoloterních terminálů se tvrdě ohrazují proti dalším mediálním útokům ze strany občanského sdružení Brnění. Spolupracovník sdružení Svatopluk Bartík dokonce v České televizi označil sázkařské společnosti jako „hazardní mafii“. Domácí loterní společnosti ze sdružení SPELOS proto ihned podávají trestní oznámení.

„Nikdy jsme se nebránili diskuzi. Nejsme slepí a hluší, abychom nevěděli, že obor našeho podnikání je celospolečensky citlivý. Právě proto jsme ale vždy byli pro, aby stát stanovil jasná a neměnná pravidla pro všechny, kdo se v loterním světě pohybují. To, co dnes vyhlašuje sdružení Brnění, je ale úplně mimo realitu. Boří to stanovené zákonné podmínky na trhu, poškozuje to dnes nejprůhlednější segment loterních her a výkřiky o hazardní mafii, to už je opravdu přes čáru,“ komentuje poslední mediální aktivitu sdružení Brnění Petr Vrzáň, ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS.

Celý spor se točí kolem povolení na provoz videoloterních terminálů. Část zainteresované veřejnosti v čele se sdružením Brnění požaduje, aby obce mohly okamžitě zakazovat provoz těchto herních zařízení, ačkoli je za jasně stanovených podmínek dříve povolil stát zastoupený ministerstvem financí. Původně dostaly videoloterní terminály povolení až na deset let. Nedávná novela loterního zákona podmínky zpřísnila a stanovila zákonem přechodnou ochrannou lhůtu na tři roky. Za dodržení veškerých stanovených podmínek pro toto podnikání by tak videoloterní terminály neměl nikdo svévolně zrušit do konce roku 2014.

„Jednoznačně respektujeme zákon, byť nás i zmíněná novela postavila do podnikatelsky horší pozice, než bylo původně stanoveno. Nemůžeme ale připustit, že budeme v dobré víře investovat desítky a stovky milionů do zařízení, které mimochodem stát může kontrolovat v reálném čase přes počítač, a pak nám bude řečeno – nezlobte se, ale původní povolení neplatí, sbalte si to a jděte,“ pokračuje Petr Vrzáň.

Provozovatelé videoloterních terminálů upozorňují i na zavádějící argumenty lidí, kteří se snaží stůj co stůj tato herní zařízení zakázat. Ti totiž pravidelně hází takzvaně do jednoho pytle klasické automaty právě s videoloterními terminály. SPELOS však poukazuje na skutečnost, že jde technicky o diametrálně odlišná zařízení, která umožňují státu nepřetržitou kontrolu a prakticky zabraňují možnosti daňových úniků.

„Průhlednost provozu těchto zařízení ale samozřejmě něco stojí. Proto bylo logické, že se stanovila určitá pevná doba jejich provozu, aby se investice mohla vrátit. To je přeci zcela normální. Pokud se ale teď najednou podmínky změní, tak se samozřejmě musíme bránit. A to už nemluvím o navazujících věcech. Na výrobě terminálů se významně podílí český průmysl, kromě toho samotné loterní podnikání dává obživu zhruba 40 tisícům lidí. Domýšlí někdo tuto stránku věci? Ono nic není jen černé nebo bílé,“ dodává Petr Vrzáň.

SPELOS zároveň varuje, že nedomyšlené zrušení dohodnutých zákonných podmínek bude mít další negativní důsledky. Dojde k posílení nelegálních internetových sázkových portálů, které stát nedokáže nijak kontrolovat ani zdanit. Právě na internetu se nekontrolovatelně točí stále více peněz, odhady hovoří až o 20 miliardách ročně.

„Ale hazardní mafií jsme nazýváni my, kteří tady platíme veškeré daně a poplatky stanovené státem, zaměstnáváme tisíce lidí a snažíme se na trhu prosadit s nejmodernějším zařízením, které dává státu luxus absolutní kontroly provozu. To je úplně postavené na hlavu,“ říká Petr Vrzáň, který dodává, že SPELOS do konce týdne podá trestní oznámení na Matěje Hollana a Svatopluka Bartíka ze sdružení Brnění za naprosto lživá tvrzení a obvinění v médiích.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY