SPELOS vzkazuje do Havířova: Neznalost zákona neomlouvá

22. 05. 2012

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS reaguje na stanovisko mluvčí magistrátu města Havířova Evy Wojnarové, které dnes zveřejnil deník E15.

SPELOS v článku napadl přístup města Havířova k regulaci loterií a jiných podobných her, spočívající v povolení pouze 2 kasin na území města. Havířov však ústy své mluvčí tento postup obhajuje, když tvrdí, že město může omezit pouze provoz výherních hracích přístrojů a videoloterních terminálů, nikoli provoz kasin.

„Takhle to vypadá, pokud město rozhoduje podle právě probíhající mediální vlny zmanipulované nejrůznějšími bojovníky proti hazardu, a jedná s vyloučením odborné veřejnosti. Vždyť sdružení SPELOS nabízí městům součinnost při tvorbě regulačních vyhlášek a ta města, která skutečně chtějí jednat transparentně, mohou této nabídky využít,“ říká výkonný ředitel SPELOS Petr Vrzáň.

Město Havířov tak patří k těm, kteří dosud nejednají s profesními sdruženími, podobně jako například městský obvod Ostrava – Jih. „Budiž, je to jejich volba. Při spolupráci s námi by však nemohlo dojít k tak fatálnímu omylu,  jak vyplývá z prohlášení mluvčí magistrátu Evy Wojnarové a který je zjevně v rozporu se zákonem. I bez naší pomoci by právní útvar města měl vědět, že obce mohou od 1. 1. 2012 regulovat i další hry, tedy i kasina,“ zlobí se Vrzáň a ptá se: „Co udělá město, jestliže si všichni provozovatelé opatří povolení na kasina? Povolí je všechny? Z toho příkladu lze jasně vidět, že k regulaci je třeba přistupovat v širších souvislostech,“ dodává Vrzáň s tím, že neznalost zákona neomlouvá.

Nabídka SPELOS městu Havířovu k součinnosti při přípravě vyhlášky však podle Vrzáně stále platí. „Je potřeba vrátit regulační vyhlášku zpět k jednacímu stolu a navrhnout její znění podle úmyslu zákonodárce - tedy tak, aby zajišťovala především veřejný pořádek na území města, nikoli bezdůvodný zákaz. V opačném případě jde totiž o diskriminační přístup a nerovnost na trhu, a proto SPELOS využije všech právních nástrojů k vynucení změny stávajícího znění vyhlášky,“ naznačuje další právní postup výkonný ředitel SPELOS.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY