SPELOS vzkazuje poslancům VV: Neprosazujete veřejný zájem, ale miliardové zisky provozovatelů kasin

16. 05. 2012

Asociace SPELOS sdružující provozovatele centrálních loterních systémů ostře reaguje na dopis poslanců VV Radka Johna a Josefa Novotného členům vlády („Vládo, prosazuj veřejný zájem, ne miliardové zisky provozovatelů hazardu“, ze dne 15.5.2012), který v plném znění zveřejnila některá média.

V dopise a na něj navazující tiskové zprávě je uvedena řada zavádějících informací.

Poslanec Josef Novotný dlouhodobě straní kasinům. Také v dopise, jehož je spoluautorem, se mimo jiné uvádí, že pouze provozovatelé kasin podléhají zákonným opatřením proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Tato informace je v souvislosti s loterním podnikáním zcela absurdní – hra na videoloterních terminálech totiž v žádném případě s trestnou činností nemá nic společného – tudíž z trestné činnosti provozovatelé těchto zařízení logicky nemohou mít žádné výnosy!

Z uvedeného dopisu a následné tiskové zprávy je zcela patrná snaha o to, aby se v očích vládních činitelů a zejména veřejnosti podnikatelé působící v oblasti loterií a jiných podobných her stali těmi, kteří podnikají za hranicí zákona, což je absolutní nesmysl.

Zajímavá je také pasáž, v níž poslanec Novotný uvádí, že nepřipadají v úvahu taková soudní či arbitrážní řízení, ve kterých by provozovatelé loterních terminálů mohli být úspěšní proti české republice z důvodu, že by jim snížila sázkové limity nebo zkrátila dobu trvání vydaných povolení.

Jde pouze o populistické tvrzení. Provozovatelé loterních zařízení rozhodně nemohli předvídat, že se po dvaceti letech změní výklad práva. Samotný paragraf 43loterního zákona je navíc z našeho pohledu protiústavní, jelikož je neurčitý. Není stanoveno, za jakých podmínek lze již vydaná povolení měnit. Záleží tak pouze na libovůli politiků.

Paradoxně v případu kasin Novotný proti arbitrážím zjevně nic nemá (viz článek v Parlamentních listech z ledna 2012, v němž uvádí: „Nálezy ústavních soudců říkají, že musí platit stejné podmínky pro výherní hrací přístroje i pro interaktivní video loterní terminály. Ovšem vzhledem ke zvýhodňování video terminálů bude muset český stát platit mnoho miliard v arbitrážích provozovatelům kasin, kteří se cítí poškozeni“).

Poslanec Novotný je dlouhodobým kritikem videoloterních terminálů, které jsou nejmodernějším herním systémem, umožňujícím neustálý dohled ze strany ministerstva financí a příslušných finančních úřadů.

Proto se ptáme:

Jedná se skutečně o boj proti hazardu jako takovému?
Není to pouze jen snaha o zvýhodnění některých skupin?
Proč pan Novotný neměří stejným metrem provozovatelům všech druhů her?
Financuje snad někdo tyto snahy?

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY