Spelos vzkazuje VV: Zdanění výher je absolutní nesmysl!

02. 04. 2012

Neznalost, záměrné zkreslování faktů, snaha za každou cenu odvést pozornost od problémů vlastní strany, nebo dokonce účelové napomáhání zahraniční konkurenci. Tak hodnotí zástupci domácích loterních společností snahu nejmenší vládní strany a jejího poslance Josefa Novotného o zavedení nových daní do sázkařského byznysu.

„Ten nápad nepřináší jediný pozitivní efekt. V praxi by to znamenalo jen problémy jak pro stát, tak pro ty loterní společnosti, které se snaží dodržovat veškerá pravidla a nařízení. Heslo „vyšší zdanění hazardu“ se možná hezky poslouchá, ale v tomto případě jde jen o ještě větší chaos a nejistotu pro slušné podnikatele. Ale možná je to záměr. Tady už člověk neví,“ říká ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS Petr Vrzáň.

Poslanec VV Josef Novotný začal v posledních dnech hlasitě prosazovat zdanění výher ze sázkových her. Přitom však vůbec není jasné, jak by podle Věcí veřejných měl stát takovou daň vybírat. Zda bude muset člověk, který v číselné loterii vyhraje za rok 150korun zohlednit výhru v daňovém přiznání? Kdo a jak bude kontrolovat jednotlivé výherní hrací přístroje, tedy klasické blikající automaty, které nejsou technicky vybavené na evidování jednotlivých výher? Loterní společnosti se obávají, že zavedení daně z výhry by pouze zvýšilo administrativu a poškodilo domácí, legální provozovatele sázkových her bez očekávaného efektu pro státní rozpočet.

„Tady politik vyhlásí, že zdaněním výher stát získá 2miliardy korun, ale vůbec k tomu nedodá, jakým způsobem by to asi ten stát měl udělat? Bude honit jednotlivé hráče? Maximálně se docílí toho, že sázkaři a hráči odejdou k zahraničním provozovatelům internetových kasin, kam stát nedohlédne už vůbec. Jestli je tohle záměr Věcí veřejných, tak asi nezbývá než poděkovat za další výrazný „úspěch“ v získávání peněz do státního rozpočtu. Ten efekt totiž bude přesně opačný,“ dodává Petr Vrzáň.

Zástupci domácích loterních společností přitom zdůrazňují, že plně respektují veškeré zákonné změny, ke kterým v poslední době došlo. Odmítají pouze další výrazné zásahy do podnikatelských plánů a další změny pravidel v průběhu hry. Návrh na zdanění sázkových výher navíc považují za zcela zástupné téma, které slouží pouze k politikaření lidí z Věcí veřejných.

„Ten návrh je v praxi tak zjevně nereálný, že skutečně máme pochyby, zda je vůbec myšlen vážně. To není snaha, která by vedla k prospěchu země. Ty důvody jsou někde jinde, o tom jsem naprosto přesvědčen,“ uzavírá Petr Vrzáň.

Sdružení SPELOS také uvažuje o právních krocích proti poslanci Věcí veřejných Josefu Novotnému, který v médiích bez sebemenších důkazů naznačuje, že si loterní společnosti nakupují přízeň jednotlivých poslanců napříč politickými stranami.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY