Vláda opět útočí na legální provozovatele sázkových her

18. 04. 2012

Dnešní oznámení vlády o záměru zkrátit ochrannou lhůtu pro provoz interaktivních videoloterních terminálů (IVT) vyvolává pochybnosti nad schopností některých jejich členů řešit priority naší země. Je patrné, že jednají pod vlivem koaličních turbulencí.

Ústy ministra financí totiž bylo oznámeno, že vláda zkrátí ochranné tříleté přechodné období, po které je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech bez omezení obecně závaznými vyhláškami, a to na pouhých 6 měsíců. Tato varianta je pro provozovatele centrálních loterních systémů absolutně nepřijatelná. Již tříletá ochranná lhůta, na kterou byla k 1.1.2012 původní povolení zkrácena, byla velkým porušením těchto licencí a velmi reálně zde hrozí soudy o náhrady škod.

Sdružení SPELOS, které je největším profesním sdružením na trhu, proto dnešní návrh zásadně odmítá, neboť jde o další surový zásah do nabytých práv legálních provozovatelů, kteří respektují všechna regulatorní opatření státu včetně placení příslušných daní a je šokováno tím, že vláda opět ponechává bez povšimnutí drancování ČR nelegálními provozovateli.

V případě schválení tohoto návrhu se bude jednat již o třetí změnu za poslední půlrok! Vládní návrh předložený v roce 2010 umožňoval provozovat IVT bez omezení, a to až do doby vypršení platnosti jejich povolení původně vydávaných až na období 10 let. Loterní firmy proto v dobré víře investovaly desítky miliard Kč do nejvyspělejších herních zařízení a datových center tak, aby byla umožněna maximální transparentnost a kontrola tohoto odvětví podnikání.

Není přeci možné, aby na základě libovůlí obcí vznikla taková nerovnost podmínek na loterním trhu, kdy zatímco v některých místech bude možné VLT/IVT provozovat 10 let, jinde se provozovatelům na základě obecně závazných vyhlášek lhůta zkrátí na 3 roky nebo dokonce pouhých 6 měsíců.

Sdružení SPELOS upozorňuje, že pokud vláda a následně Parlament ČR schválí tento neuvážený nápad, příští vlády budou zatíženy reálnými arbitrážními nároky v řádu desítek miliard Kč a provoz sázkových her se celý přesune na nikým neregulovaný internet a do ilegality. Neposkytnutím původní lhůty k postupnému omezování provozu podle schválených obecně závazných vyhlášek pak enormě vzroste korupce v obcích vyvolaná panikou některých provozovatelů nad náhlou ztrátou svých provozoven a skokové zvýšení nezaměstnanosti osob činných v herním průmyslu jdoucí do desítek tisíc zaměstnanců.

Doufáme proto, že zvítězí zdravý rozum a vláda navržené změny neschválí.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY