Ministerstvo financí pochybilo

14. 08. 2014

Bezdůvodné zkracování povolení provozu herních zařízení není možné

Prohlášení ministerstva financí o tom, že budou povolení pro provoz videoloterních terminálů vydávána pouze na dobu jednoho roku, vzaly za své. Úřad ministra financí, Andreje Babiše, totiž v posledních dnech hned ve dvou případech přiznal pochybení jednoho ze svých odborů a změnil jeho původní rozhodnutí.

  „Rozhodnutí rozkladové komise Ministerstva financí samozřejmě vítáme. Komise tak dala zapravdu provozovatelům loterií, kteří dlouhodobě upozorňují na to, že je svévolná změna povolovací praxe v přímém rozporu s českým právem,“ doplnil Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

 Ministerstvo financí letos provozovatelům začalo zkracovat délku platnosti povolení, a to na dobu jednoho roku. Poté, co se loterní společnosti odvolaly, respektive podaly rozklad, však úřad ministra uznal pochybení svých úředníků. V případě těchto nových povolení proto zrušil ministerstvem navrženou roční dobu provozu videoloterních terminálů a vrátil se k platnosti původních povolení.

„V rozhodnutí promítnutá změna správní praxe, tj. vydání povolení na dobu jednoho roku, není dle mého názoru dostatečně odůvodněná,“ píše se ve výroku, podepsaném ministrem Andrejem Babišem.

 V rozhodnutí se dále uvádí, že je Ministerstvo financí odůvodněno zkrátit dobu platnosti povolení pouze v případě, kdy by pro to existovaly objektivní a zásadní důvody. V uvedených případech ale žádné odůvodnění uvedeno nebylo, což je v rozporu se správním řádem. Navíc ministerstvo v daných případech podle výroku porušilo také zásadu legitimního očekávání.

 „Oceňujeme fakt, že ministerstvo financí dokáže svá rozhodnutí přehodnotit a revokovat. Jsme připraveni a ochotni ministerstvo kdykoliv seznámit s našimi objektivními argumenty a mezinárodními zkušenostmi tak, abychom byli rovnocenným partnerem při jednáních,“ uzavřel Vrzáň. 

 Provozovatelům loterií nedávno dala zapravdu také Evropská komise, když důrazně kritizovala novelu zákona o loteriích.

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY