Ministerstvo financí se snaží zamaskovat chyby

24. 11. 2014

Sdružení SPELOS nedávno upozornilo média na fakt, že si Ministerstvo financí nechalo zpracovat neodbornou, účelovou a především neúplnou analýzu, která naši státní kasu vyšla na přibližně čtvrt milionu korun. Reakce ze strany ministerstva na sebe dlouho nenechala čekat. Nicméně úředníci se evidentně snaží chyby zamést pod stůl.

 „Opravdu nevím, jak si mám vysvětlit fakt, že ministerstvo v tiskové zprávě alibisticky píše, že nesouhlasí s tvrzením SPELOS. Přitom ve své studii samo uvádí následující: "Výnosy z hazardního hraní nebyly v rámci této studie analyzovány. Metodologie a ekonomické nástroje pro posouzení výnosů z hazardního hraní nejsou v uspokojivém stádiu vývoje, následkem čehož by výpočty a modely zřejmě byly silně zkreslené, a to by mohlo ohrozit podstatu informovaného rozhodování o dalším vývoji legislativního ukotvení hazardních her v českém právním řádu.“ Již samotný tento fakt nabízí otázku, do jaké míry v opačném případě – tedy při kalkulaci výnosů – metodologie a ekonomické nástroje v uspokojivém stádiu jsou a data tedy můžeme považovat za relevantní…… Ministerstvo navíc v tiskové zprávě velmi opatrně zaměňuje pojmy „výnosy“ (které opomíjí) za „přínosy“ (kterým se věnuje velmi okrajově),“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

 

Spelos současně trvá na tom, že studie postrádá odborné zpracování, jelikož se na její tvorbě podíleli lékaři, kteří zajisté jsou experty v oblasti medicíny, nicméně rozhodně nejsou experty v oblasti ekonomiky a nemají tudíž potřebnou kvalifikaci na to, aby obdobnou studii, která je zaměřena především na výpočty, mohli zpracovat. Ministerstvo tak zbytečně připravilo státní kasu o čtvrt milionu korun.

 

 

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY