Ministerstvo nečinně přihlíží daňovým únikům, stát přichází o miliardy

03. 09. 2014

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal tiskovou zprávu věnující se problematice loterního průmyslu. Provozovatelé loterií se však velmi vážně pozastavují nad načasováním této zprávy. Je totiž přinejmenším zvláštní, že NKÚ s informacemi přichází právě v období blížících se voleb.

 Zveřejnění tiskové zprávy nyní, v době, kdy se loterie staly politickým tématem, na kterém se snaží své jméno zviditelnit a dostat do povědomí voličů i řada dosud „bezejmenných“ aktivistů, jistě není náhodné. Logicky se tedy nabízí otázky, zda se nejedná o politický marketing a především komu mají uvedené informace pomoci k úspěchu ve volbách,“ uvažuje Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

 NKÚ poukazuje na to, že kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun. Státní dozor nad loteriemi je navíc podle něj neúčinný a neefektivní.

 Na fakt, že stát přichází ročně o značné prostředky v souvislosti s převážně zahraničními, nelegálními provozovateli loterií, upozorňujeme již řadu let. A nejedná se o 600 milionů, jak uvádí NKÚ. Podle našich propočtů jde o miliardy korun ročně, které by stát mohl mít ve své kase, kdyby současné vedení Ministerstva financí změnilo pravidla. Jenže chystaná novela loterního zákona, o které s nadšením hovoří především náměstek Ministra financí, Ondřej Závodský, problematiku nelegálů neřeší vůbec a naopak je namířena přímo proti tuzemským legálním provozovatelům,“ uvedl Vrzáň a poukázal na největší úskalí novely: „Novela především otevírá dokořán dveře internetovému provozu loterií, který představuje velké nebezpečí. Jak je možné, to panu Závodskému, který se tolik staví za boj proti patologickému hráčství, nevadí? Z jakého důvodu mu vadí legální herny, kde je možná registrace hráčů a další bezpečnostní opatření, a naopak internetovému hazardu, kdy mohou hráči daleko vyšší sumy prosázet prostřednictvím mobilních telefonů či tabletů, které mají vždy po ruce či v kapse, tleská?“

 Náměstek Závodský tak podle provozovatelů loterií doslova likviduje české společnosti a otevírá dveře zahraničním firmám, což v praxi znamená odvod finančních toků do zahraničí a další úbytek peněz pro český sport a neziskový sektor. Odhadovaný výpadek činí 6 miliard korun.

 „Již delší dobu si klademe otázku, o co vlastně panu Závodskému jde. Chce omezit hraní a sázení nebo naplnil státní pokladnu? Obojí možné není, což musí dobře vědět. Nebo se rozhodl znevýhodnit legální české firmy před nelegální, případně zahraniční konkurencí? Autoři by si měli chystanou novelu znovu přečíst a uvědomit si, komu ve výsledku prospěje…,“ doplnil Petr Vrzáň.

 NKÚ také poukázal na to, že odvody z provozování loterií ve výši 22 procent jsou nedostačující. Tato informace však podle SPELOS není pravdivá.

  Loterní průmysl je nejvíce zdaněným průmyslovým odvětvím. Provozovatelé platí daň z příjmů ve výši 19%, k tomu loterní daň, což představuje dalších 20%. Dále hradí poplatek ve výši 55 Kč za každý povolený přístroj denně, a řadu dalších správních poplatků. Kromě toho nemohou na rozdíl od jiných podnikatelů uplatňovat DPH. Pokud by došlo k dalšímu navýšení odvodových povinností, bude to znamenat likvidaci legálního podnikání, čímž státní kasa přijde o několik dalších miliard korun ročně. Trh okamžitě zaplní nelegální provozovatelé hazardu, kteří státu neodvádějí ani korunu a na tuto situaci čekají,uzavírá Vrzáň.  

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY