Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Motivace MF k předkládání novely zákona o loteriích je scestná
11. 04. 2014
Sdružení SPELOS považuje legislativní záměry vedoucí ke změně zákona o loteriích představené vedením Ministerstva financí za chybné a motivaci k jejich předložení za scestnou.1) Změna zákona by si měla klást za cíl především úpravu problematiky dálkového hraní, ukončení nelegální činnosti a zdanění internetových provozovatelů, čímž zajistí další příjmy do veřejných rozpočtů. Nerozumíme tedy tomu, proč hodlá Ministerstvo financí odsouvat tuto záležitost až do roku 2016!
2) Snaha sjednotit limity sázek interaktivních videoloterních terminálů s výherními hracími přístroji na základě vizuální podobnosti, jak sdělil věcně příslušný náměstek ministra Závodský, svědčí o absolutní neznalosti věci. Toto opatření povede pouze k masivnímu rozvoji šedé ekonomiky, podpoře mafií herního průmyslu a propadu rozpočtových příjmů státu nejméně o 5 mld. Kč již v roce 2015.
3) Upozorňujeme na skutečnost, že oblast loterií a jiných podobných her je vůbec nejzdaněnějším odvětvím průmyslu a nedávné nastavení zdanění je již dnes na samé hranici přežití legálních firem přímo i nepřímo zaměstnávajících 60 tisíc lidí. Úvahy o zvýšení daní jsou spíše výsledkem populismu než seriózní daňové analýzy, která bude opět stimulovat pouze nelegální hráče na trhu. Řešením je spíše zachování současného daňového zatížení českých loterních firem a zrovnoprávnění jejich postavení vůči zahraničním provozovatelům. Zavádění více daňových pásem totiž povede pouze k daňovým únikům. Oprávněnost takového opatření je asi taková, jako bychom zavedli nejvyšší spotřební daň pro benzín do motocyklů, na kterých statisticky umírá nejvíce řidičů, nižší pro automobilový průmysl a nejnižší pro leteckou dopravu, protože ta je nejbezpečnější a má tudíž nejnižší společensky škodlivé dopady. Obdobná paralela by se dala použít v případě alkoholu a dělení sazby daně zvlášť pro pivo, víno a tvrdý alkohol.
4) Monitorovací systém nepředstavuje žádnou novinku, neboť byl zaveden již koncem roku 2006 právě u nejsofistikovanějšího Centrálního loterního systému s interaktivními videoloterními terminály, do něhož získaly přístupy ke kontrole všech finančních toků jak Ministerstvo financí, tak finanční úřady. Pouze někdejší ředitel odboru státního dozoru Ondřej Vltavský, dosazený ministrem Kalouskem, překvapivě tento přístup Ministerstvu financí odňal
5) K záměru vybudovat na Ministerstvu financí efektivní kontrolní útvar lze uvést, že také ten vznikl již v listopadu 2006 a od doby svého vzniku zaznamenal řadu pozitivních výsledků (např. odebral licence dvěma řetězcům kasin, pozastavil provoz CLS v případě pochybností, metodicky řídil státní dozor v regionech apod.). Záležet tedy bude pouze na jeho kvalitním řízení.