Novým zdaněním hazardu chce ministr Babiš poškodit veřejné rozpočty

19. 12. 2014

 

Zprávy o novém zdanění herního průmyslu tak, jak je prezentují média, dokládají naprostou bezkoncepčnost Ministerstva financí. Šéf rezortu, A. Babiš chce pod záminkou získání většího přísunu finančních prostředků do veřejných rozpočtů výrazně zvýšit daňové zatížení loterních společností. Ve skutečnosti však docílí opaku. Rozpočty ochudí o mnohamiliardové částky a fungující legální trh odevzdá do rukou mafií.

 V současné době stát do veřejných rozpočtů vybere z provozu elektronických herních zařízení jen na daních ročně přibližně 8 miliard korun. V případě uvalení dvojnásobné sazby daně ve výši 40% daně a poplatku ve výši 40 000 kč ročně za každý přístroj do rozpočtu obcí však většina provozovatelů svou činnost ukončí a jejich roli převezme mafie. Ve finále tak stát podle kvalifikovaného odhadu SPELOS nezíská o 6 miliard více než nyní, jak plánuje ministr Babiš, ale získá maximálně jednu miliardu – tedy sedm miliard v podstatě daruje mafiím,“ přiblížil Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

 A přibydou další ztráty. Zaměstnanci a další spolupracovníci zlikvidovaných firem posílí řady uchazečů o práci. Půjde přibližně o 50 000 osob. Stát tak bude muset vynakládat další desítky až stovky milionů ročně na sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti. Zmařené miliardové investice českých provozovatelů i zahraničních dodavatelů a obchodních partnerů dolehnou na stát, který bude čelit arbitrážím.

 „Avizované změny mají postihnout celý loterní trh. Pan Babiš zjevně očekává výnosy z internetového provozu loterií. Jenže navržený zákon stanovuje tak demotivující podmínky (například maximální vklad ve výši 50 kč), za jakých zahraniční provozovatelé nebudou mít zájem žádat v České republice o povolení. Zůstanou tedy v ilegalitě, kde nejsou žádné limity ani výběry daní. O klienty mít nouzi nebudou a stát díky ministru Babišovi přijde odhadem o dalších až 10 miliard korun ročně,“ dodává Vrzáň.

 V České republice se ročně prosází přibližně 130 miliard korun. V případě likvidace legálního byznysu tyto peníze u nás nebudou daněny a veškeré zisky skončí v rukou mafie. Velké finanční výpadky tak zasáhnou i oblast sportu a neziskového sektoru, které jsou podporovány především z prostředků plynoucích z provozu loterií.

 „Stávající odvodové povinnosti loterního průmyslu jsou pro mnohé subjekty již dnes neúnosnými. Představa ministra Babiše o zdvojnásobení daňové sazby vedoucí k vyššímu výběru daní je scestná.

 Pokud by se danou problematikou zabýval seriózně, věděl by, že stoprocentním navýšením zdanění v kombinaci s navrhovaným novým zákonem o provozování hazardních her směřuje pouze k fatální likvidaci trhu a nevratnému poškození veřejných rozpočtů,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

 Navíc fakt, že na Ministerstvo financí v souvislosti s návrhem zákona dorazilo téměř 600 připomínek, svědčí o tom, že návrh nové právní úpravy vůbec není důkladně prodiskutován a není na něm shoda tak, jak bylo ministerstvem nesprávně prezentováno již na říjnové konferenci.

 

 

 

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY