Poker bez povolení je nelegální! Tvrdit opak je výsměchem zásadám právního státu

31. 07. 2013

31. července 2013

Sdružení SPELOS reaguje na dnešní článek serveru Podnikatel.cz, který se věnuje pokerovým hrám a turnajům v České republice. V článku uvádí Milan Sláma, šéf Asociace českého pokeru (AČP), že AČP podala správní žalobu proti pokutě od finančního úřadu, kterou obdržela za uspořádání několika nelegálních pokerových turnajů. Zároveň, podle serveru Podnikatel.cz, se Milan Sláma domnívá, že správní soudy potvrdí pokeru statut dovednostní hry.

S tímto tvrzením však SPELOS zásadně nesouhlasí. „Loterní zákon totiž výslovně říká, že poker je hrou spadající pod režim povolení Ministerstvem financí České republiky a že pro získání tohoto povolení je nezbytné splnit předepsané podmínky. Je tedy nadevše jasné, že bez tohoto povolení nelze v České republice poker legálně provozovat. Všechny pokerové hry a turnaje, které nemají povolení Ministerstva financí, tak jsou nelegální a ani správní soud nemůže dojít k jinému závěru,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, a dodal, že zásah finančního úřadu je tak zcela legitimní a velmi správný.

„Platné zákony je třeba dodržovat a jejich záměrné a navíc demonstrativní porušování by mělo být nejen řádné trestáno, ale také společností odsouzeno. Zákony jsou od toho, aby se dodržovaly, nikoliv porušovaly,“ je přesvědčen Petr Vrzáň.

„Nedokáži si představit, že by někdo mohl na zařazení pokeru mezi hazardní hry shledat cokoliv, co odporuje ústavě. Ale protože máme s viděním světa optikou Ústavního soudu vlastní velmi neblahé zkušenosti, pokud by se tak přece jen stalo, tak by český stát čelil dalším žalobám na náhradu škody, kterou by uplatňovali všichni legální provozovatelé pokeru v České republice. Ti totiž investovali nemalé finanční prostředky, aby splnili podmínky stanovené loterním zákonem a získali platné povolení Ministerstva financí k provozování pokeru. Navíc z této činnosti odvádí od 1. ledna 2012 vysoké odvody formou loterní daně,“ dodal Petr Vrzáň.

SPELOS proto opakovaně vyzývá k tomu, aby všechny kompetentní orgány i soudy měřily jedním metrem a aby byly pro provozování všech typů loterií konečně nastaveny rovné, transparentní a dlouhodobě platné podmínky. To se týká také zahraničních provozovatelů nejrůznějších internetových pokerových portálů. Jejich působení v České republice je dnes také zcela v rozporu s platným zákonem a mělo by být kompetentními orgány státní moci razantně postihováno. Nejenže tyto firmy působí nelegálně, ale navíc neodvádí žádné daně ani jiné poplatky, čímž podle reálných odhadů přichází státní rozpočet České republiky ročně o několik miliard korun.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY