Populisté využívají k boji proti loteriím nesmyslné argumenty

06. 01. 2015

Náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas se ve svém populistickém boji proti loteriím dopouští zcela vědomých lží. Tvrdí, že právě kvůli provozu loterií odvádějí další podnikatelé nižší DPH, což je absolutní nesmysl.

„Tento argument je skutečně směšný. Pan Hausenblas na jedné straně naříká, že podnikatelům klesají tržby a tím se snižuje příjem městského rozpočtu. Jím preferovaným řešením – tedy zákazem provozu loterií – však město přijde až o 70 milionů korun ročně, což rozhodně není zanedbatelná částka. Také by mne velmi zajímalo, jakými výpočty dotyčný náměstek – aktivista přišel k závěru, že nebýt heren, místní ekonomika by byla přesně o miliardu silnější. To je naprostá lež a on sám to velmi dobře ví,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS.

Ústí nad Labem ročně získává díky provozu herních zařízení 50 až 70 milionů korun. Zrušením tohoto legálního podnikání ve městě rozhodně nedojde k tomu, že Ústí tyto finance získá výběrem DPH od ostatních podnikatelů. Komický je také argument, že se zrušením heren zvýší životní úroveň místních obyvatel a zejména pak jejich zaměstnanost.

„Pan Hausenblas si zřejmě dobu Vánoc spletl s aprílem. Jak může mluvit o zvýšení zaměstnanosti a životní úrovně, když právě prohibicí chce připravit o práci stovky lidí. Jakým způsobem pak postiženým rodinám zajistí zdroj financování jejich potřeb – jídla, bydlení, hypoték? Iluze o tom, že na místě heren vzniknou jiné služby, je pouhou utopií. Zkušenosti z ostatních velkých měst dokazují, že tyto prostory velmi těžce hledají nové nájemce a v mnoha případech zůstávají prázdné,“ říká Vrzáň a dodává: „Ústí nad Labem případnou prohibicí dosáhne jediného: sebere lidem práci a tím i platy, městu desítky milionů korun a přivede sem nelegální provozovatele hazardu, případně vyžene hráče na internet. V loteriích se tak „protočí“ stejný nebo ještě vyšší objem finančních prostředků než dosud, ale nikdo kromě mafie z nich profitovat nebude.“

V souvislosti s loteriemi se dokonce v Ústí nad Labem na podzim konalo i referendum. K urnám ale přišlo jen 18 procent voličů, což je jasným důkazem toho, že toto téma pro místní lidi není klíčové.

 

 

 

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY