Potvrzeno: stát a obce mohou z herního průmyslu získat až 10 miliard ročně

14. 09. 2012

Herní průmysl odvedl za první pololetí do státní pokladny necelé čtyři miliardy korun. Většina těchto prostředků, téměř tři miliardy, přitom pochází z provozu legálních interaktivních videoloterních terminálů, zbytek z ostatních typů loterií a sázkových her.

Nad rámec této loterní daně je navíc třeba připočítat správní poplatky, daň z příjmů právnických osob a DPH, kterou legální provozovatelé v herním průmyslu, na rozdíl od ostatních podnikatelů, nemohou odečíst.

 „Předpoklad, že za celý rok odvedeme do veřejných rozpočtů dříve avízovaných deset miliard, je více než reálný. Tedy pokud si z nás politici zase neudělají snadný předvolební terč a nerozhodnou se věnovat trh černým hernám a nelegálním provozovatelům na internetu, z nichž veřejné rozpočty nemají vůbec nic“ říká ředitel největšího profesního sdružení SPELOS Petr Vrzáň.

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her dlouhodobě upozorňuje na razantní vzestup počtu nelegálních provozoven a takzvaných internetových kiosků. Jednostranné tažení proti legálním provozovatelům, především videoloterních terminálů, ze strany státu, měst i nejrůznějších občanských sdružení, vede podle zástupců SPELOS k nebývalé aktivitě těch, kteří hledají kličky, jak obejít zákon i vyhlášky a přitom neplatit řádné poplatky a daně. Proto výše uvedená čísla platí pouze v případě, že stát bude konat v zájmu ochrany legálních provozovatelů, stejně tak jako pokud obce budou regulovat, namísto nesmyslných zákazů a populistických nulových tolerancí.

 „Máme dokonce zprávy o angažování právníků, kteří vymysleli hned několik způsobů, jak zaplnit trh tam, kde museli skončit legální provozovatelé, a neplatit přitom státu ani korunu. Na řadu případů jsme sami upozornili. U nás je však bohužel praxe taková, že se kontroluje především to, co je povoleno. Kontrolovat nepovolené herny je pochopitelně těžší než kontrolovat ty, kteří dodržují pravidla,“ dodává Petr Vrzáň.

Pokud však tento trend bude za aktivní účasti státu a samospráv pokračovat, povede to podle SPELOS k naprostému chaosu. Legální provozovatelé ztratí vliv na celkovém dění na trhu, který ovládnou skupiny pohybující se na hraně zákona. A ve finále prodělá stát i obce, které si ze současných odvodů rozdělují většinu peněz. Za půl roku tedy necelé tři miliardy korun.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY