Přehnaná regulace vyeskaluje problémy s hazardem

19. 03. 2015

K regulaci loterií je třeba přistupovat zodpovědně. Na tom se dnes na odborném semináři s názvem Hazardování s hazardem, který se uskutečnil v Českých Budějovicích, shodli všichni odborníci. Akce, která se konala pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny, se kromě zástupců provozovatelů loterií zúčastnili také zástupci Ministerstva financí, národní protidrogový koordinátor a celá řada komunálních politiků.

„Pokud chtějí obce zabránit problémům, spojeným s patologickým hráčstvím, zvýšenou kriminalitou a rozmachem šedé ekonomiky, je třeba, aby volili cestu přiměřené a funkční regulace. Sami představitelé měst a obcí totiž nejlépe znají místní poměry a dokáží tak stanovit vhodná kritéria pro řádné provozování na svém území,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS, a dodal: „Města, která očekávala, že vyřeší problémy s hazardem tím, že zvolí cestu prohibice, se již nyní potýkají s rozmachem černých heren, hráčských klubů a všudypřítomných kvízomatů. Řada hráčů navíc přechází na neregulovatelné zahraničí sázkové weby, kde schází možnost jakékoliv kontroly a které jsou dostupné i z mobilních zařízení 24 hodin denně, odkudkoliv.“

Národní protidrogový koordinátor, Jindřich Vobořil, k tomu dodává: „Nulovou tolerancí problém nezanikne. Oba extrémy mají svá rizika – jak maximální dostupnost, tak i prohibice.“

Jedině legálním provozem loterií stát a obce nepřijdou o finanční prostředky, které plynou z jejich provozu. V současné době se jedná celkem o přibližně 10 miliard korun. „Cesta prohibice není správným řešením, v jejím důsledku by totiž došlo k velkým daňovým výpadkům a rozmachu černého trhu,“ potvrdil Karel Blaha, ředitel odboru pro regulaci loterií. Prostředky, které generuje loterní průmysl, výrazně pomáhají neziskovému sektoru, sportovním organizacím, kulturním institucím, zdravotní a sociální oblasti a podobě.

Loterní průmysl zaměstnává na 60 000 osob. Jde také o pracovníky v gastronomii a pohostinství, majitele nemovitostí a jejich zaměstnancem administrativní pracovníky IT odborníky a podobně. Pokud by takovýto počet osob skončil na úřadu práce, stát by musel jen na podpoře v nezaměstnanosti vyplatit za 6 měsíců trvání podpory více než 4 miliardy kč,“ dodala Jarmila Novotná s iniciativy Loterie bez hazardu.

Na nutnosti zabývat se danou oblastí zodpovědně se shodli všichni účastníci semináře. „K regulaci je třeba přistupovat odborně tak, aby se téma nestalo jen populistickým a laciným gestem,“ uvedl Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny.

 Česká republika by neměla jít cestou zemí, které neuváženou regulací připravily rozpočty o miliardy, lidi o zaměstnání a přeměnily legální trh v nelegální, což přineslo i zvýšenou kriminalitu.

„Důkazem naprosto nesmyslného mediálního cirkusu ohledně hazardu je nedávná vlna referend, která prokázala nezájem široké veřejnosti o toto téma. Bohužel však na tyto zbytečné akce města musela vynaložit miliony korun ze svých rozpočtů,“ uzavřel Vrzáň.

 


 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY