Překvapivé: Ústavní soud si bere na pomoc ombudsmana!

19. 12. 2012

Z článku samozvaného bojovníka proti „hazardu“ Matěje Hollana, před pár dny zveřejněného nejmenovaným webovým portálem, se veřejnost měla možnost dozvědět o zajímavé komunikaci mezi Ústavním soudem a veřejným ochráncem práv. Toto úzké pracovní spojení mne přimělo se nad zmíněnou komunikací hlouběji zamyslet.

Přestože je ústavní soud nezpochybnitelnou institucí, kterou ctím, jsem překvapen, že si k některým svým rozhodnutím musí brát na pomoc vybrané osoby či subjekty.

Se svou radou tak přispěchal například bývalý soudce Ústavního soudu, JUDr. Pavel Varvařovský (v současné době veřejný ochránce práv). Ten svým kolegům „radil“ v otázce ústavních stížností obcí (Židlochovice, Klatovy, Frýdlant nad Ostravicí a České Velenice), týkající se zrušení přechodných ustanovení loterního zákona. To i přesto, že je všeobecně známo, že on sám veřejně nabádal ke zrušení těchto ustanovení.

Mám za to, že Ústavní soud by měl dbát především na objektivitu při svém rozhodování. Ochránce je přitom známý svou vyhraněností k této otázce. Nelze jej tedy považovat za osobu v této věci nestrannou.

Ačkoliv je tedy postup ombudsmana i Ústavního soudu v dané věci v souladu se zákonem, lze polemizovat o tom, zda je také v souladu s vyšším principem mravním…

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY