Referenda jsou pouze mrháním penězi!

26. 05. 2014

Referendum o hazardu, které vyhlásila městská část Praha 7, je neplatné. K potřebné minimálně 35% účasti totiž scházelo celých 10% obyvatel. Referendum tak ukázalo, že je pouze mrháním finančními prostředky, které by se daly využít daleko užitečnějším způsobem.

Celá akce, která dala najevo pouze to, že veřejnost (na rozdíl od aktivistů) daná problematika nikterak zásadně netíží, totiž vyšla na 1,5 milionu korun. Tyto prostředky přitom mohly být využity na vybudování dětského hřiště, opravy chodníků a podobně. Obdobně, jako současné hlasování, navíc dopadlo i poměrně nedávné referendum v Praze 8. Také zde referendum ztroskotalo na nízké, pouze 14% účasti.

„Obdobný výsledek jsme očekávali. Pouze potvrzuje fakt, že loterie jsou uměle vyvolaným, populistickým tématem před nadcházejícími komunálními volbami a řada jedinců se na něm chce zviditelnit. Určitě nebráníme tomu, aby lidé svobodně vyjadřovali svou vůli, nicméně referendum v případě loterií evidentně není tím správným prostředkem. Přestože se nejrůznější aktivisté snažili veřejnost k hlasování přemluvit, zůstali nevyslyšeni. Navíc se více než 3000 obyvatel vyjádřilo pouze pro rozumnou regulaci, nikoliv prohibici,“ doplnil Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Fakt, že referendum není vhodným nástrojem k řešení aktuálních témat, dokázaly i příklady z dalších měst, kde podobné akce proběhly. O různých tématech se hlasovalo například v Chuchli, Velké Bystřici, Vodňanech a v neposlední řadě v Hrobčicích. Právě kvůli nízkému zájmu ze strany veřejnosti jsou však všechny výsledky neplatné. Jediným výsledkem tak je fakt, že jsou jednotlivé městské či obecní kasy dohromady o několik milionů chudší…

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY