Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Senátoři šli na ruku koalici a schválili paskvil
01. 06. 2016
Senátoři dnes dali zelenou návrhu zákona, o kterém sami jeho tvůrci tvrdí, že potřebuje úpravy. Dostáváme se tak do situace, kdy je zákon přijímán jen proto, aby byl přijat.
„Zákon se jednoduše přijímá především proto, že byl v programovém prohlášení vlády. Nicméně samo MF připouští, že jsou v něm chyby a bude nutné ho upravit. Současně však brání zákonodárcům v tom, aby v zákonu dělali změny, byť by byly k lepšímu. Vyhrožují, že v případě zdržování pozměňovacími návrhy bude normu nutné renotifikovat. Zákon je ale špatný od samotného počátku. Vznikal bez konzultace s odbornou veřejností a vychází z nepřesných podkladů,“ uvedl Petr Mikoška, člen představenstva SPELOS.
Jedná se o studii Psychiatrického centra Praha, jejíž výsledky v oblasti ekonomických dopadů herního průmyslu na společnost již několikrát zpochybnili či zcela vyvrátili skuteční odborníci. Renomovaní ekonomové zjistili, že původní studie, která se dostala k dopadům ve výši 16 miliard korun, více než trojnásobně nadhodnocuje skutečnost. Důkazem je například nezávislá studie Centra ekonomických a tržních analýz CETA. Tato uvádí náklady ve výši přibližně pěti miliard korun. Ke stejnému číslu dospělo i Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.
„Zákon je zcela bezzubým také vůči nelegálnímu trhu. Problematiku kvízomatů řeší jen velmi okrajově. Černý hazard tak bude bujet dál. Už dnes přitom v ČR máme tisíce nelegálních herních zařízení. Této situaci ještě „nahraje“ diferenciace zdanění, která je navržena bez objektivních důvodů a povede k likvidaci legálního trhu a posílení pozic provozovatelů kvízomatů, slevostrojů, internetových kiosků, „měniček“, občanských sdružení a v neposlední řadě internetových her pod taktovkou zahraničních provozovatelů,“ doplnil Mikoška.
Rozdílná daňová sazba přinese provozovatelům technických herních zařízení extrémní zatížení. Neexistuje přitom žádná objektivní studie, která by dokazovala rozdíly mezi společenskou nebezpečností různých typů loterií. Sám ministr Babiš naznačil, že si tento stav prolobbovali zástupci firem, provozujících kurzové sázení.
Logiku podle SPELOS postrádá i to, že se bude hazardem nově zabývat i celní správa.
„Kontrolu oblasti loterií tak namísto státního dozoru dostane do rukou orgán, který s touto problematikou nemá žádné zkušenosti. Půjde tedy o jeden velký experiment,“ doplnil Mikoška.
Velmi nešťastnou je také možnost blokace internetových stránek ze strany Ministerstva financí, která podle některých odborníků může vést až ke zdražení poskytování internetového připojení.
„Cenzura internetu je špatným řešením. Blokace webových stránek jako nástroj boje proti nelegálnímu internetovému hazardu fungovat nebude a rozhodně nezabrání tomu, aby lidé dále hráli hry prostřednictvím mobilních telefonů a tabletů. Navíc je zcela nelogické, aby o případné blokaci rozhodovali úředníci,“ uzavírá Mikoška, podle něhož by o konkrétních případech měl v rámci objektivity rozhodovat soud.