Senátoři šli na ruku koalici a schválili paskvil

01. 06. 2016

Senátoři dnes dali zelenou návrhu zákona, o kterém sami jeho tvůrci tvrdí, že potřebuje úpravy. Dostáváme se tak do situace, kdy je zákon přijímán jen proto, aby byl přijat.

„Zákon se jednoduše přijímá především proto, že byl v programovém prohlášení vlády. Nicméně samo MF připouští, že jsou v něm chyby a bude nutné ho upravit. Současně však brání zákonodárcům v tom, aby v zákonu dělali změny, byť by byly k lepšímu. Vyhrožují, že v případě zdržování pozměňovacími návrhy bude normu nutné renotifikovat. Zákon je ale špatný od samotného počátku. Vznikal bez konzultace s odbornou veřejností a vychází z nepřesných podkladů,“ uvedl Petr Mikoška, člen představenstva SPELOS.

Jedná se o studii Psychiatrického centra Praha, jejíž výsledky v oblasti ekonomických dopadů herního průmyslu na společnost již několikrát zpochybnili či zcela vyvrátili skuteční odborníci. Renomovaní ekonomové zjistili, že původní studie, která se dostala k dopadům ve výši 16 miliard korun, více než trojnásobně nadhodnocuje skutečnost. Důkazem je například nezávislá studie Centra ekonomických a tržních analýz CETA. Tato uvádí náklady ve výši přibližně pěti miliard korun. Ke stejnému číslu dospělo i Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

„Zákon je zcela bezzubým také vůči nelegálnímu trhu. Problematiku kvízomatů řeší jen velmi okrajově. Černý hazard tak bude bujet dál. Už dnes přitom v ČR máme tisíce nelegálních herních zařízení. Této situaci ještě „nahraje“ diferenciace zdanění, která je navržena bez objektivních důvodů a povede k likvidaci legálního trhu a posílení pozic provozovatelů kvízomatů, slevostrojů, internetových kiosků, „měniček“, občanských sdružení a v neposlední řadě internetových her pod taktovkou zahraničních provozovatelů,“ doplnil Mikoška.

Rozdílná daňová sazba přinese provozovatelům technických herních zařízení extrémní zatížení. Neexistuje přitom žádná objektivní studie, která by dokazovala rozdíly mezi společenskou nebezpečností různých typů loterií. Sám ministr Babiš naznačil, že si tento stav prolobbovali zástupci firem, provozujících kurzové sázení.

Logiku podle SPELOS postrádá i to, že se bude hazardem nově zabývat i celní správa.

„Kontrolu oblasti loterií tak namísto státního dozoru dostane do rukou orgán, který s touto problematikou nemá žádné zkušenosti. Půjde tedy o jeden velký experiment,“ doplnil Mikoška.

Velmi nešťastnou je také možnost blokace internetových stránek ze strany Ministerstva financí, která podle některých odborníků může vést až ke zdražení poskytování internetového připojení.

„Cenzura internetu je špatným řešením. Blokace webových stránek jako nástroj boje proti nelegálnímu internetovému hazardu fungovat nebude a rozhodně nezabrání tomu, aby lidé dále hráli hry prostřednictvím mobilních telefonů a tabletů. Navíc je zcela nelogické, aby o případné blokaci rozhodovali úředníci,“ uzavírá Mikoška, podle něhož by o konkrétních případech měl v rámci objektivity rozhodovat soud.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY