SPELOS: Černých heren v Česku přibývá

04. 04. 2014

Další a další černé herny vznikají v České republice. Děje se tak především na místech, kde platí silně regulující nebo dokonce prohibiční obecně závazné vyhlášky. Na další sdružení, které obchází loterní zákon, upozorňují například Klatovy. Spolek s oficiálním sídlem v Jablonci nad Nisou má krycí název Hrou proti stresu a nabízí hru s žetony.

„Na to, že podobná situace nastane, jsme upozorňovali dlouhodobě. Mrzí mne, že na zkušenosti provozovatelů, získaných ze zahraničí, nikdo nebral zřetel,“ uvedl Petr vrzáň, výkonný ředitel SPELOS (Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů).

Spolek Hrou proti stresu funguje na podobném principu, jako občanské sdružení Život je hrou, v jehož pobočkách před nedávnem provedla policie celorepublikový zátah. Akce ale skončila bezvýsledně – nikdo nebyl dosud potrestán a občanské sdružení se v některých městech vrací zpět do svých původních provozoven. Do těch mohou také v případě spolku Hrou proti stresu pouze členové klubu. Rozdíl je pouze v tom, že zatímco Život je hrou nabízí především hru na výherních hracích přístrojích, spolek Hrou proti stresu se zaměřuje na hru s žetony, které se však směňují za peníze. Informovalo o tom vedení města Klatovy, které se v tomto případě rozhodlo obrátit na policii.

„Tento postup samozřejmě vítáme. Sami se snažíme nelegální provoz loterií na území celé republiky monitorovat. Informace poté předáváme orgánům činným v trestním řízení. Sdružení a spolků, provozující černý hazard, je však u nás celá řada a stále vznikají další a další. Bohužel jde o důsledek legislativy a přehnaných regulačních opatření. Na problémy s nelegálními provozovateli totiž upozorňují také okolní země, které v oblasti loterií zavedly prohibici. Trh ovládlo podsvětí a negativní jevy s ním spojené,“ doplnil Vrzáň s tím, že z podobných důvodů již řada zemí svůj přístup k loteriím přehodnotila a od prohibičních řešení ustupuje. Jde totiž o jedinou možnost, jak mít toto podnikání pod kontrolou a čerpat z něho nemalé finanční prostředky.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY