SPELOS k programovému prohlášení vlády ČR

18. 02. 2014

Sdružení SPELOS, které je největším profesním sdružením loterních společností v České republice, vnímá velmi rozporuplně text programového prohlášení vlády, se kterým dnes kabinet v čele s Bohuslavem Sobotkou žádá Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR o vyslovení důvěry.

SPELOS vítá, že si vláda jako svoji největší prioritu v oblasti loterního průmyslu zvolila dosažení vyšších daňových výnosů z loterií, a to zamezením daňových úniků z provozu nelegálních loterií a her na internetu. „Jsme rádi, že nově vznikající vláda vyslyšela volání zodpovědných českých loterních společností, které dlouhodobě upozorňovaly na nelegální působení zahraničních provozovatelů loterií, kteří na internetu nabízeli nijak neregulované a také nezdaněné loterie a hry. Věříme, že stát tak konečně přestane přihlížet nezákonnému chování zahraničních konkurentů, bude harmonizovat českou legislativu s požadavky EU a zamezí obrovským daňovým únikům,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Podle studie prestižní poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers totiž zdanění nelegálního on-line sázení u zahraničních provozovatelů přinese navýšení veřejných rozpočtů o minimálně 1 miliardu Kč ročně! „Pokud ČR zároveň povolí a zdaní další portfolio loterií a her na internetu českým i zahraničním subjektům, může si zajistit dodatečné daňové příjmy i několikanásobně vyšší. Nezbytné však je, aby se na příslušných legislativních změnách začalo ihned pracovat, aby mohl nový zákon o sázkových hrách být účinný již k 1. lednu příštího roku,“ dodal Petr Vrzáň.

Na druhou stranu SPELOS varuje před možnými výklady dalších vět programového prohlášení vlády, které se týkají loterního průmyslu. „Slova o vyšším zdanění, redukci hracích přístrojů či koncentraci provozoven se dají vykládat mnoha směry. Chceme však věřit tomu, že cílem vlády není zavádět loterní prohibici nebo experimentovat s netransparentní regulací. Tato opatření by totiž ČR proměnila v zemi, kde kvete nelegální hazard a stejně jako v Polsku, Rakousku, Rusku, Ukrajině či Řecku by naši zemi zaplavily tisíce černých heren a nejrůznějších internetových kiosků a kvízomatů. O práci by přišlo na 60 tisíc lidí a veřejné rozpočty by se musely rozloučit hned s několika miliardami korun ročně. Jsem přesvědčen o tom, že by bylo podobné řešení nekoncepčním – zvláště s přihlédnutím k tomu, že právě vzniká první odborná studie, která jednoznačně dokazuje, že rozhodně nejsme zemí s největší koncentrací hazardu v Evropě,“ dodal Vrzáň.

SPELOS tímto otevřeně žádá ústavní činitele České republiky, aby k tvorbě nových pravidel pro český loterní trh přistupovali velmi odpovědně a při své práci nepodléhali populistickým trendům či diskreditační kampani tzv. bojovníků proti hazardu.

Těm totiž pod pláštěm aktivismu nejde o nic jiného, než o likvidaci legálního průmyslového odvětví a získání politických bodů před nadcházejícími volbami. SPELOS apeluje na transparentní jednání také s představiteli provozovatelů loterií a jiných podobných her, kteří mají mnohaleté zkušenosti nejen s realitou provozování loterií v ČR, ale také v mnoha evropských zemích. SPELOS také věří, že nová pravidla pro fungování loterního průmyslu v ČR nebudou diskriminační a ještě více nepošlapou legitimní práva podnikatelů v tomto odvětví, jejich zahraničních dodavatelů a investorů.Kontakt pro média:
Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS
Mobil: +420 724 834 375
Email: moc.soleps@aidem

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY