SPELOS: Nesouhlasíme s nespravedlivým dělením prostředků z loterní daně

20. 10. 2015

Sdružení SPELOS považuje za krajně nespravedlivý přístup, který volí Magistrát hlavního města Prahy v souvislosti s dělením prostředků, plynoucích z loterní daně. Tyto peníze totiž nově budou získávat i městské části, které se rozhodly jít prohibiční cestou a na svém území tudíž žádná herní zařízení nemají.

Nově avizovaný způsob přerozdělování příjmů z loterní daně mezi městské části je systémově špatný. Ubírá totiž finanční zdroje těm, kteří promyšleně regulují herní průmysl, a to ve prospěch těch, kteří se regulace vzdali a trh předali mafiím,“ uvedl prezident SPELOS, Petr Vrzáň, a doplnil: „Přístup k přerozdělování těchto prostředků by měl být spravedlivý. Není možné, aby se na provozu loterií doslova přiživovaly městské části, které se vydaly cestou populismu. Přirozenými adresáty prostředků z loterií jsou městské části, v nichž se loterie provozují, případně sportovní, kulturní či neziskové organizace, které jsou na těchto penězích závislé. Jakékoliv jiné řešení považuji za fatální chybu.“

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části přibližně 84 milionů korun. Tyto prostředky jsou částí loterní daně za třetí čtvrtletí letošního roku. Dosud na ně měly nárok pouze ty městské části, ve kterých byly automaty povoleny. Nyní by peníze měly putovat i do „zákazových“ oblastí.

Zastánci nového systému dělení tento způsob hájí tím, že v částech s nulovou tolerancí došlo k výpadku peněz z rozpočtů. Na to však podle SPELOS měli komunální politici myslet dříve, než cestu prohibice zvolili. Nyní totiž navíc budou vynakládat další finance na řešení problematiky černého hazardu.

 

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY