Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
SPELOS : Nový zákon o sázkových hrách kritizovaný Evropskou komisí by měl být stažen
21. 11. 2012
Dnes zveřejněná velmi kritická zpráva Evropské komise k novému zákonu o sázkových hrách, který předložilo Ministerstvo financí, potvrzuje správnost názoru Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS.
Nový zákon nic neřeší, je zcela zbytečný, do právní úpravy vnáší chyby a destabilizuje podnikatelské prostředí. Proto by měl být stažen a úkol předložení nové právní úpravy zrušen.
Navíc je zákon v přímém rozporu s akčním plánem Evropské unie pro online hazardní hry, což nakonec potvrdily i závěry semináře „Online gambling“, který se uskutečnil dne 14.11.2012 na půdě evropského parlamentu v Bruselu. Přední evropští odborníci z oblasti loterií (např. Dr. Ingo Fiedler, Researcher, University of Hamburg - Německo, Francesco Rodano, Independent Administration of State Monopolies - Itálie, Friedrich Stickler, President of European Lotteries - Belgie a další) se zde shodli na tom, že je nutná spolupráce na celoevropské úrovni s cílem řešit především problematiku nelegálních provozovatelů. Ti se vyskytují napříč celou Evropskou unií. Například jen v Itálii tvoří v současné době nabídku loterního trhu až 72% nelegálních provozovatelů, většinou sídlících na Maltě. Obdobná situace panuje také v dalších zemích. Jednoznačné STOP nelegálním provozovatelům je podle účastníků konference také jedním z předpokladů účinného boje proti praní špinavých peněz.
Sdružení SPELOS dlouhodobě tvrdí, že nový zákon je nadbytečný. „Zásadní změny zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který upravuje fungování herního průmyslu v ČR, již přinesly dvě komplexní novely platné od ledna letošního roku, z nichž jedna byla vládním návrhem. Pokud vláda okamžitě předkládá nový zákon, jde pouze o další důkaz nestability podmínek pro seriózní podnikání,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.
K hlavním nedostatkům nového zákona patří:
- Neřešení nelegálního působení zahraničních sázkových společností, které bez patřičného povolení vyvádějí z naší země miliardové částky ročně. „Kalouskův návrh, a sice umožnit dálkové hraní po předchozí registraci hráčů v kamenných pobočkách je iluzorní. Funkční je pouze čisté řešení – dálkové hraní všem zakázat nebo všem povolit za stanovení rovných podmínek,“ říká Petr Vrzáň.
- Zkrácení platnosti vydaných povolení na šest měsíců, které opět krátí práva podnikatelů již jednou zákonodárcem zkrácených a ohraničených datem 31. 12. 2014. „To je velmi surový zásah do práv našich provozovatelů, kteří respektují všechna regulatorní opatření státu, a kteří v dobré víře investovali desítky miliard korun do nejvyspělejších herních zařízení a datových center, aby v zájmu transparentnosti umožnili státu maximální kontrolu,“ říká Petr Vrzáň.
- Cílená diskriminace interaktivních videoloterních terminálů na úkor výherních hracích přístrojů tím, že nově stanoví výši limitů pro technická herní zařízení bez ohledu na typ, bezpečnost a specifické parametry, ale podle umístění v určitém typu herního prostředí. „Stát tímto pošlapává evolučně nejvyspělejší herní systém, který by měl naopak chránit před cílenými útoky nelegálních provozovatelů a nejrůznějších kritiků, působících v občanských sdruženích“ říká Petr Vrzáň.
- Chybná definice loterie navržená tak, že vypouští jednoznačný požadavek na ovlivnění výsledku hry pouze a jen náhodou. „Tím připouští, že o výsledku mohou rozhodovat i jiné faktory, čímž se otevírá prostor pro úmyslné zneužití a ovlivnění výsledku účastníky her, ale i provozovateli,“ uzavírá Vrzáň.