SPELOS : Nový zákon o sázkových hrách kritizovaný Evropskou komisí by měl být stažen

21. 11. 2012

Dnes zveřejněná velmi kritická zpráva Evropské komise k novému zákonu o sázkových hrách, který předložilo Ministerstvo financí, potvrzuje správnost názoru Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS.

Nový zákon nic neřeší, je zcela zbytečný, do právní úpravy vnáší chyby a destabilizuje podnikatelské prostředí. Proto by měl být stažen a úkol předložení nové právní úpravy zrušen.

Navíc je zákon v přímém rozporu s akčním plánem Evropské unie pro online hazardní hry, což nakonec potvrdily i závěry semináře „Online gambling“, který se uskutečnil dne 14.11.2012 na půdě evropského parlamentu v Bruselu. Přední evropští odborníci z oblasti loterií (např. Dr. Ingo Fiedler, Researcher, University of Hamburg - Německo, Francesco Rodano, Independent Administration of State Monopolies - Itálie, Friedrich Stickler, President of European Lotteries - Belgie a další) se zde shodli na tom, že je nutná spolupráce na celoevropské úrovni s cílem řešit především problematiku nelegálních provozovatelů. Ti se vyskytují napříč celou Evropskou unií. Například jen v Itálii tvoří v současné době nabídku loterního trhu až 72% nelegálních provozovatelů, většinou sídlících na Maltě. Obdobná situace panuje také v dalších zemích. Jednoznačné STOP nelegálním provozovatelům je podle účastníků konference také jedním z předpokladů účinného boje proti praní špinavých peněz.

Sdružení SPELOS dlouhodobě tvrdí, že nový zákon je nadbytečný. „Zásadní změny zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který upravuje fungování herního průmyslu v ČR, již přinesly dvě komplexní novely platné od ledna letošního roku, z nichž jedna byla vládním návrhem. Pokud vláda okamžitě předkládá nový zákon, jde pouze o další důkaz nestability podmínek pro seriózní podnikání,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.

K hlavním nedostatkům nového zákona patří:

  1. Neřešení nelegálního působení zahraničních sázkových společností, které bez patřičného povolení vyvádějí z naší země miliardové částky ročně. „Kalouskův návrh, a sice umožnit dálkové hraní po předchozí registraci hráčů v kamenných pobočkách je iluzorní. Funkční je pouze čisté řešení – dálkové hraní všem zakázat nebo všem povolit za stanovení rovných podmínek,“ říká Petr Vrzáň.
  2. Zkrácení platnosti vydaných povolení na šest měsíců, které opět krátí práva podnikatelů již jednou zákonodárcem zkrácených a ohraničených datem 31. 12. 2014. „To je velmi surový zásah do práv našich provozovatelů, kteří respektují všechna regulatorní opatření státu, a kteří v dobré víře investovali desítky miliard korun do nejvyspělejších herních zařízení a datových center, aby v zájmu transparentnosti umožnili státu maximální kontrolu,“ říká Petr Vrzáň.
  3. Cílená diskriminace interaktivních videoloterních terminálů na úkor výherních hracích přístrojů tím, že nově stanoví výši limitů pro technická herní zařízení bez ohledu na typ, bezpečnost a specifické parametry, ale podle umístění v určitém typu herního prostředí. „Stát tímto pošlapává evolučně nejvyspělejší herní systém, který by měl naopak chránit před cílenými útoky nelegálních provozovatelů a nejrůznějších kritiků, působících v občanských sdruženích“ říká Petr Vrzáň.
  4. Chybná definice loterie navržená tak, že vypouští jednoznačný požadavek na ovlivnění výsledku hry pouze a jen náhodou. „Tím připouští, že o výsledku mohou rozhodovat i jiné faktory, čímž se otevírá prostor pro úmyslné zneužití a ovlivnění výsledku účastníky her, ale i provozovateli,“ uzavírá Vrzáň.  
Sdružení SPELOS na základě výše uvedených připomínek návrh nového zákona odmítá. Současně vyzývá Vládu ČR, aby zrušila úkol přípravy nového zákona předkládaného neustále již od roku 2004, aniž by po něm byla společenská poptávka.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY