SPELOS se ptá: Kam se ztrácejí peníze z loterií?

28. 11. 2012

SPELOS jako největší profesní sdružení firem podnikajících v loteriích vyzývá Ministerstvo financí k tomu, aby férově odrylo karty a vysvětlilo občanům naší země, kam se ztrácejí peníze z loterií.

„V lednu uvalil stát na loterní společnosti třikrát větší daňové zatížení. Firmy platí jak mourovaté a přitom jsou denně noviny plné nářků starostů, kteří marně čekají, až do obecních rozpočtů doputují tolik slibované peníze z hazardu. O prázdných pokladnách sportovních klubů, kulturních institucí nebo organizací pečujících o zdravotně postižené ani nemluvě,“ zlobí se Petr Vrzáň, výkonný ředitel asociace SPELOS.

„Proto se ptáme: Kam se ztratily více jak 4,2 miliardy korun, které do státní kasy odvedli za tři čtvrtletí letošního roku jen provozovatelé videoloterních terminálů? Ztrácí se snad tyto peníze v tajemných propletencích veřejných rozpočtů?“ klade otázku Petr Vrzáň.

Podle asociace SPELOS je proto nezbytné, aby Ministerstvo financí obratem zveřejnilo, kde přesně daně odvedené loterními společnostmi skončily. „Před rokem se všichni horečně pohoršovali nad tím, že odvod finančních prostředků od loterních společností na veřejně prospěšné účely je netransparentní a že díky tomu dochází k pochybným transferům a podpoře diskutabilních projektů. Je divné, že dnes se někde toulá hned několik miliard a všichni se tváří, jako by se nic nedělo. Kde jsou všichni ti, kteří volali po spravedlivém rozdělování peněz z hazardu? Proč teď nebombardují ministerstvo financí a nedomáhají se peněz, které jim při schvalování zákona sliboval například pan Gazdík a další?,“ dodává Petr Vrzáň.

O nespokojenosti lidí s dopadem novely loterního zákona svědčí i výsledky průzkumu veřejného mínění, který minulý týden zveřejnila agentura SANEP. Podle jejího zjištění totiž hned 20 % z téměř 15 tisíc oslovených respondentů považuje dřívější rozdělování peněz loterními společnostmi na veřejně prospěšné účely za lepší.

„Stalo se přesně to, před čím jsme varovali. Populistické výkřiky politiků a jejich velkohubé sliby se rozplynuly jako pára nad hrncem. Novela loterního zákona finančně zdecimovala sport i celý neziskový sektor, vnesla neuvěřitelný chaos do pravidel regulace v jednotlivých obcích, otevřela prostor klientelismu a vehnala Českou republiku do náručí černých heren a nelegální hazardní mafie ukrývající se za nejrůznější občanská sdružení a jiné pofidérní spolky. Navíc tzv. Farského novela, která to způsobila, není v souladu s právem Evropské unie a v tomto směru podnikáme patřičné právní kroky,“ dodal Petr Vrzáň.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY