SPELOS účastníkem odborné loterní diskuze

19. 02. 2016

Valašské Meziříčí řeší otázku, jak dále postupovat v oblasti loterií. K tomu, aby zvolilo správnou cestu, uspořádalo seminář, na kterém vystoupilo hned několik odborníků. Zazněly zde také zkušenosti jak z měst, která zavedla nulovou toleranci tak z těch, která naopak neregulují vůbec.

„Za mne jednoznačně vede řešení rozumné regulace. Já teď nechci říkat, jaký počet a kde by ty herny měly být, ale myslím si, že rozumná regulace – i z té dnešní diskuze to tak v podstatě jednoznačně vyznělo - je tou správnou cestou,“ uvedl Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí.

Vlna zákazových vyhlášek nic neřeší. Na tom se shodli téměř všichni odborníci, kteří do Valašského Meziříčí přijeli.

„Neodstraní problém hráčství, pouze eliminuje příjmy obcí, likviduje podnikatelské prostředí, likviduje zaměstnanost v tomto sektoru a to není nic příznivého, pokud si uvědomíme, že celý trh převezme šedý segment, tzn. mafie,“ doplnil Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny, k tomu dodává: „Znám od starostů, kteří zavedli nulovou toleranci, že v praxi to vede k rozvoji nelegálního hazardu, především tzv. kvízomatů. V praxi se nejlépe uplatňuje tvrdá a přísná regulace s jasně vymezenými místy, kde případně herny mohou být.“

Vyhlášky, prosazující nulovou toleranci, dělají problémy také provozovatelům. „V případě, kdy ti legální provozovatelé místo opustí, přichází provozovatelé s nelegálními kvízomaty a dalšími takovými zařízeními a nese to všechny důsledky, o které na dnešní debatě byla řeč,“ řekl za provozovatele zástupce společnosti Bonver, Svatopluk Kopecký.

Patologické hráčství je fenomén, který tady vždy byl, je a bude. Prohibice ho sama o sobě nedokáže vyřešit. To na semináři uvedl také národní protidrogový koordinátor, Jindřich Vobořil. Ten současně upozornil na jiné, velké riziko, které není možné podceňovat – tím je hraní po internetu. „Online hraní, internetové hraní, vysoce narůstá v desítkách procent ročně. To, co nás trápí v tom nevíce je to, že hrají děti nebo mladiství mezi 15 a 17 rokem,“ upozornil Vobořil.

Výsledkem semináře je především konstatování, že by města a obce by měla před tím, než definitivně rozhodnou o osudu hazardu, důkladně zvážit všechna pro a proti.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY