SPELOS: Vítáme trestní oznámení na občanské sdružení Život je hrou

26. 02. 2013

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS podporuje postup starostky Prahy 3, Vladislavy Hujové, která podala hned dvě trestní oznámení v souvislosti s činností občanského sdružení Život je hrou. Toto sdružení zde totiž neoprávněně zakládá kluby, v nichž nelegálně provozuje loterie. Navíc je registrováno na adresu domu, který patří městské části. Kancelář zde přitom sdružení nikdy nemělo.

SPELOS se již dříve podařilo zjistit, že toto sdružení nelegálně provozuje loterie a jiné podobné hry po celé republice, a to přibližně na stovce adres. Dává o sobě vědět především tam, kde jsou loterie a jiné podobné hry prostřednictvím obecně závazných vyhlášek silně regulovány nebo zakázány. Sdružení Život je hrou zde působí bez jakéhokoliv povolení, odvodových povinností či ochrany dětí a mladistvých.

„Příklad Prahy 3 je jasným důkazem toho, že si jednotlivá města i městské části začínají uvědomovat nebezpečí, která mohou podobná sdružení ve městech způsobit.  Sdružení Život je hrou při svém působení využívá zákazových obecně závazných vyhlášek. Zde nahrazuje stávající, legální provozovatele. V některých případech provozovatelům, kteří z důvodu vyhlášek museli své podnikání ukončit, nabízejí nelegální provoz jejich výherních hracích přístrojů přímo v prostorách sdružení,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS, které na případ upozornilo jako první. „Dění na namátkou vybraných provozovnách jsme nechali zmapovat včetně vyplacení výhry po ukončení hry. Všechny důkazní materiály a informace jsme předali Obvodními státnímu zastupitelství v Praze a na vědomí také Ministerstvu financí a Ministerstvu vnitra. Věříme, že příslušné orgány v tomto směru podniknou patřičné kroky.“

SPELOS již dříve upozorňoval na to, že v případě plošného zákazu loterií ze strany obcí legální provozovatelé svou činnost ukončí a na jejich místa nastoupí nelegální provozovatelé. A tato situace již nastala – což kromě různých internetových kiosků dokazuje i případ sdružení Život je hrou, které pod záminkou nabídky volnočasových aktivit provozuje načerno herní přístroje v místech zakázaných vyhláškami.

SPELOS proto nabízí představitelům obcí a měst svou pomoc a zkušenosti při vytváření regulačních vyhlášek a především vyzývá představitele obcí a měst, aby se nevydávali cestou nulové tolerance loterií a jiných podobných her. Tímto postupem totiž, jak dokazuje výše uvedený příklad, pouze otevřou prostor černým hernám.

Kontakt pro média:

Mobil: +420 724 834 375

moc.soleps@aidem

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY