SPELOS volá po spravedlivém dělení prostředků z provozu loterií

10. 12. 2013

Sdružení SPELOS nesouhlasí s tím, aby peníze z herního průmyslu získávaly městské obvody, v nichž je provoz loterií zakázán. Reaguje tak na záměr hlavního města Prahy, které chystá v oblasti přerozdělování těchto finančních prostředků zásadní změnu. Podle ní by měly radnice s nulovou tolerancí získat až čtvrtinu peněz, plynoucích z provozu loterií!

Dosud jsou zde odvody z loterií přerozdělovány spravedlivěji podle počtu hracích zařízení v jednotlivých městských částech.

„Dlouhodobě stojíme za tím, že přirozenými adresáty prostředků z loterií jsou městské části, v nichž se loterie provozují, případně sportovní, kulturní či neziskové organizace, které jsou na těchto penězích závislé. Jakékoliv jiné řešení považuji za fatální chybu, uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Konkrétně se jedná o tzv. pevnou sazbu loterní daně, která je ve výši 55 Kč denně za herní místo a nahradila někdejší místní poplatek, který v minulosti městské části inkasovaly. A v případě Prahy nejde o zanedbatelnou částku. Spolu s 20% výnosem z provozu loterií totiž Praha jen za druhé čtvrtletí letošního roku takto získala více než 233 milionů korun, přímo z výherních automatů je to více než 177 milionů.

„Je to naprosto absurdní situace. Městská část ze svého území sice vyžene podnikatele, přitom si ale brousí zuby na jimi odvedené peníze. To je přece krajně nespravedlivé vůči těm, kteří provoz loterií na svém území regulují a kontrolují, a tedy vynakládají výdaje, které jim příjem kompenzuje. Nerozumím tomu, proč by měli být de facto trestáni a o tyto prostředky ošizeni městskými částmi, které se vzdaly možnosti regulace a trh přenechaly hazardním mafiím,“ doplňuje Vrzáň.

Sdružení SPELOS v záležitosti přerozdělování prostředků dlouhodobě stojí na straně těch městských částí, v nichž jsou loterie provozovány, a vyzývá Magistrát ke spravedlivému systému dělení peněz. Situace, kdy by prostředky získávaly obvody s nulovou tolerancí, jím však rozhodně není.

 

Kontakt pro média:

Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS

Mobil: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@aidem

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY