Tisíce pracovních míst vyletí do vzduchu

06. 01. 2016

Novela loterního zákona vstoupila 1. ledna 2016 v platnost. Podle Jarmily Novotné z Iniciativy loterie bez hazardu je zvýšení loterní daně o osm procentních bodů a denního poplatku za hrací místo na 80 korun, jasnou předzvěstí likvidace mnohých tuzemských legálních firem.

 "Obzvlášť smluvní živnostníci nebudou schopni tak vysoké daňové zatížení unést. Buď činnost ukončí a i se svými zaměstnanci odpochodují na úřady práce, nebo budou riskovat trestně právní postih a začnou provozovat kvízomaty, internetové kiosky. Nebo si otevřou soukromé kluby tak, jak to známe z prohibičních měst. I velké firmy se dostanou do obrovských potíží, a to včetně těch se zahraniční účastí. Nelegální internetová kasína dostala od našich zákonodárců ovšem další rok daňových prázdnin," řekla Novotná.

 Vinou této vládní novely jsou podle šéfky Iniciativy reálně ohroženy tisíce pracovních míst. Skokovým zvýšením loterní daně provozovatelům automatů chce ministr financí vyrovnat výpadek odvodů z prohibičních obcí. "Jsem však přesvědčena, že se mýlí - naopak jej prohloubí. A příští nezaměstnaní státní výdaje jen zvýší," je přesvědčena Jarmila Novotná.

 Prezident sdružení SPELOS Petr Vrzáň uvedl, že na odhady, jak to nakonec dopadne a zda se skutečně naplní chmurné předpoklady, je ještě brzy. "Nicméně bude to myslím tak, jak jsme opakovaně v uplynulých měsících avizovali. Pod komandem zvýšené daně, super prohibičních městských vyhlášek - jaké jsme byli loni svědky v Praze, řada legálních provozoven skončí. Nevyplatí se jim provozovat technická zařízení. Řada prostor zůstane volných. A to bude přesně ten moment, kdy nastoupí nelegální provozovatelé se svými výherními hracími automaty a kvízomaty. Tohle patrně ministerstvo financí v čele Andrejem Babišem chtělo," dodal Vrzáň.

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY