Tiskové prohlášení sdružení SPELOS k návrhu A. Babiše ke zdanění loterií

17. 12. 2014

Přesto, že je Andrej Babiš ministrem financí, zjevně neumí příliš dobře počítat. Pro oblast provozu loterií totiž navrhuje až 40% zdanění a věří, že tím získá do veřejných rozpočtů až o 6 miliard korun více než dosud. Pravda je ale zcela jinde. Ve chvíli, kdy ministerstvo přistoupí k tak vysoké daňové sazbě, kterou budou doprovázet striktní limity, navržené v novém zákonu o loteriích, výběr bude naopak daleko nižší než dosud. Zákon totiž ve své stávající podobě počítá s výrazným snížením možného vkladu do hry i hodinové prohry, výrazně omezuje počet herních zařízení v herně, kasinu i soudním obvodu a podobně. Ve finále to znamená, že bude daleko méně příležitostí ke hře, hrát se bude za výrazně nižší částky a provozovatelé budou mít podstatně menší tržby.

 S Ministerstvem financí se dlouhodobě snažíme vést odbornou diskuzi a již několikrát jsme mu předložili také řadu písemných argumentů a odborných studií, které se týkaly problematiky daňového zatížení českých loterních společností. Obáváme se však, že ministr tyto materiály ani neviděl a zcela tedy ignoruje transparentní a férovou diskuzi s legálním průmyslovým odvětvím, které odvádí do veřejných rozpočtů ročně přibližně 10 miliard Kč a dává práci až 60 000 zaměstnanců.

 Studie renomované znalecké kanceláře  BDO, kterou má ministerstvo k dispozici, navíc jednoznačně potvrdila, že celkové odvodové zatížení provozovatelů videoloterních terminálů již dnes odpovídá zdanění ve výši 80 %! Na rozdíl od běžných obchodních společností totiž provozovatelé videoloterních terminálů hradí kromě daně z příjmu právnických osob také loterní daň, speciální fixní daň za každé herní místo a navíc si nemohou uplatňovat DPH na vstupu. K tomu budou nově loterní společnosti podle úvah ministerstva platit také kauce v dražbě licencí pro provoz herních zařízení. I přesto, že do transparentních VLT systémů a provozoven investují mnohamilionové částky, jistotu provozu získají pouze na jediný rok.

 Další neúměrné zvýšení daní loterních společností tedy nejen, že nezvýší celkové daňové příjmy veřejných rozpočtů z loterního průmyslu, ale navíc přinutí seriózní české loterní společnosti k tomu, aby ukončily svou činnost. Hazardní hraní přejde do ilegality a místo toho, aby zde stát účinně reguloval domácí provozovatele, bude bojovat s dramatickým rozmachem velmi sofistikovaných černých heren a internetového hazardu. Při takto vysokém zdanění se totiž žádnému subjektu nevyplatí legálně působit v tomto odvětví.

 To však neznamená, že dojde k utlumení poptávky. Naopak, mezery na trhu totiž obsadí právě nelegálové. Výsledkem pak bude, že stát nevybere na loterní dani ani takovou částku, jakou vybral v letošním roce, vláda nenaplní své programové prohlášení a ministr financí nesplní ani své nedávné sliby o navýšení finančních prostředků pro český sport.

 Jsme přesvědčeni o tom, že systém zdanění jakéhokoliv průmyslového odvětví nesmí vznikat za zavřenými dveřmi jedné kanceláře ministerstva financí, ale měla by mu předcházet široká odborná diskuse a důsledné a seriózní ekonomické studie.

 Ministr financí však podle našeho názoru svými populistickými mediálními výroky pouze odvádí pozornost od skutečných problémů naší země.

 

 

 

 

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY