Tiskové prohlášení SYNOT: Hollan opět lže - přitom i jeho živí peníze z loterií!

10. 07. 2013

Matěj Hollan opět lže. Ve svém blogu, ve kterém vystrašeně reaguje na tiskovou zprávu holdingu SYNOT, se jako vždy dopustil mnoha záměrných chyb, které jen potvrzují jeho hlubokou neznalost loterního průmyslu.

Přestože se pasuje do tak zvaného „bojovníka proti hazardu“, skutečnému rozmachu opravdu nebezpečného hazardu jen napomáhá. Pod pláštěm aktivisty se totiž snaží zlikvidovat zcela legální podnikání českých loterních firmem, aby následně vzniklou díru na trhu mohl obsadit organizovaný zločin, černé herny, internetové kiosky nebo provozovatelé nelegálních internetových kasin.

Žádná asociace

Přestože si čtenáři Hollanových článků už asi zvykli, že si vymýšlí a bezostyšně spojuje realitu se záměrnou fikcí, nepravdami a vlastní ironií, je třeba se důrazně ohradit proti Hollanovu tvrzení, že SYNOT zakládá „Asociaci nevládek závislých na hazardu“. Pochopitelně žádnou takovou asociaci nikdo nezakládá a jde o ukázku cílené mystifikace ze strany mafie aktivistů.

Pane Hollane, nelžete!

VLT a peníze pro neziskovky

Další fatální lží Matěje Hollana je konstatování, že SYNOT TIP tvrdil neziskovým organizacím, že je podporuje z kurzových sázek. Nikoliv! Většinu výnosů společnosti SYNOT TIP totiž tvoří výnosy plynoucí z provozování videoloterních terminálů, což nikdo nikdy netajil a tento fakt věděli i obdarovaní. Jak by si mohl pan Hollan jednoduše ověřit, právě společnost SYNOT TIP je totiž provozovatelem centrálního loterního systému s videoloterními terminály. A právě tyto obchodní aktivity generovaly peníze, kterými pak SYNOT TIP mohl podpořit třeba prestižní kulturní instituce, nadace (včetně Nadace Terezy Maxové dětem), ale i stovky dalších kulturních, sportovních, sociálních, zdravotních a jiných veřejně prospěšných projektů.

Zarážející je také fakt, že kurzové sázení považuje Matěj Hollan za marginální problém. Přitom všichni odborníci se shodují na tom, že chování hráčů i jejich individuální náchylnost k závislosti je úplně stejná pro všechny typy loterií a her. Dokonce úplně stejně jsou na tom hráči zábavních her na internetu. Proč Matěji Hollanovi vadí jen jeden typ loterií a druhý ne? Proč tvrdí, že má ČR problém s hazardem, ale přitom mluví jen o videoloterních terminálech?

Pan Hollan totiž trpí zásadní neznalostí loterního průmyslu!

Hollana živí loterie

Matěj Hollan a jeho mafie aktivistů se snaží vyvolat dojem, že neziskový sektor a vlastně ani veřejné rozpočty nepotřebují 10 miliard, které loterní firmy ročně odvádí do státního a obecních rozpočtů. Že je prý u nás dost bohatých lidí a firem, kteří budou financovat neziskový sektor.

Pan Hollan však nemá pravdu. Neziskový sektor doslova trpí nedostatkem peněz a byly to právě loterie a odvody na veřejně prospěšné účely, které jej dlouhé roky držely při životě. A jen těžko byste našli opravdovou neziskovou organizaci, která by v posledních letech nepřišla o sponzory nebo u které by nedošlo k výraznému snížení objemu sponzorských peněz.

Ale to pan Hollan nevidí, protože si sám buduje svoji aktivistickou kariéru, aby mohl ve velkém vysávat státní nebo evropské fondy. Aby mu to prošlo, potřebuje však stále dmýchat „akční“ společenské téma, vytvářet atmosféru strachu a sám ze sebe dělat neohroženého bojovníka.

Matěj Hollan se tak nechává živit prostřednictvím nejrůznějších sdružení a iniciativ penězi z veřejných rozpočtů. Ano, stejnými penězi, které formou loterní daně odvádí do státního rozpočtu právě české loterní firmy.

Ano, i Matěje Hollana živí loterie.

Diktátor Hollan

Matěje Hollana musí starostové měst a obcí doslova zbožňovat, když teď volá po tom, aby obce neměly z loterií ani korunu. Je zarážející, že je to ten stejný Hollan, který bojoval za pravomoc obcí regulovat loterie na svém území. Pravomoc, ale s ní spojenou odpovědnost, by měly obce mít, ale peníze ne? Proč teď upírá Hollan zastupitelům možnost svobodně se rozhodovat? Copak má Hollan patent na rozum a zná potřeby každé obce? Nemají to být právě obecní zastupitelstva, která mají skutečně rozhodovat o míře regulace loterií, nikoliv jen papouškovat utopistický postoj Matěje Hollana? Pročpak mafie aktivistů přímo nebo nepřímo obviní zastupitele, který se nerozhodl pro loterní prohibici, rovnou z korupce? Proč se aktivisté staví do role politických vyděračů?

Protože Matěj Hollan nechce svobodu a pravomoc pro obce. Chce vlastní diktaturu.

Loterie je tržní podnikání

Matěj Hollan by měl přestat pouze mluvit, a měl by začít skutečně pracovat. Nebo ještě lépe, měl by začít podnikat. Teprve pak by pochopil, jak se fatálně mýlí v tom, co je a není „schéma tržního hospodářství“. Navíc až komicky působí Hollanovo srovnání zdanění provozovatelů loterií s horníky, pekaři, výrobci bazénů či automobilů. Zapomněl jaksi doplnit, že pokud by zástupci uvedených profesí odváděli kromě standardní daně z příjmu navíc 20% daň z hrubého obratu a neměli možnost odpočtu DPH, jistě by se také ozvali a chtěli vědět, kam všechny tyto peníze jdou. Navíc vždy platilo, platí a bude platit, že tam, kde je poptávka, bude i nabídka. A není rozdíl, jestli jde o zahradní bazén, chleba, auto nebo loterie. Kdyby lidé nechtěli hrát, hrát nebudou a firmy jim nebudou mít co nabízet. Ale protože hrát chtějí, nabídka se vždy najde. Buď legální, transparentní, zdaněná a regulovatelná anebo nelegální. Zakážeme-li legální loterie, ze dne na den zde bude černý trh. A právě o to zřejmě usiluje mafie aktivistů.

Matěj Hollan chce rozmach nelegálního hazardu.

Vždy podle zákonů

Tvrzení, že loterní společnosti v České republice podnikaly na základě porušování ústavy a zákonů, opakuje Matěj Hollan již dlouhou dobu. Přitom jde o prokazatelnou lež, která poškozuje mimo jiné dobré jméno holdingu SYNOT. Všechny společnosti holdingu SYNOT vždy podnikaly v České republice na základě platných zákonů a plně respektovaly všechny platné právní předpisy. Naše podnikání je zcela legální a na rozdíl od nepřehledné džungle zahraničních nelegálních firem plně transparentní. Změny zákonů i nálezy Ústavního soudu holding SYNOT sice kritizoval, neboť je pokládal za populistické a přijaté na základě politické objednávky, ale vždy plně respektoval.

SYNOT se proto nesmíří s očerňováním svého jména.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY