TZ holdingu SYNOT: Mafie aktivistů ruinuje a zastrašuje neziskový sektor!
03. 07. 2013
Holding SYNOT je šokován kampaní, kterou v posledních dnech rozpoutává mafie aktivistů v čele s Matějem Hollanem. Čistě účelově se totiž snaží zdiskreditovat ty neziskové organizace, které se zcela legitimně obracejí na místní samosprávy a háji si peníze pro financování jejich nezbytných a pro společnost nezastupitelných činností a projektů.
Aktivisté se opětovně snaží vyvolat pouze atmosféru strachu, ve které si nikdo nedovolí oponovat jejich nesmyslnému názoru, že přijímat peníze z veřejných rozpočtů, do kterých přispívá loterní průmysl přibližně 10 miliardami korun ročně, je něco nemorálního a odsouzeníhodného. Zavádí tak nepochopitelný precedent, neboť zdaněním loterního průmyslu se tyto peníze jednou pro vždy stávají součástí veřejných rozpočtů, stejně jako v případě výroby a prodeje alkoholu, zbraní či jakékoliv jiné podnikatelské činnosti, o jejíž podstatě bychom mohli vést akademickou polemiku.
„Je to naprosto absurdní! Před dvěma lety všichni volali po tom, aby bylo loterním společnostem zakázáno přímo odvádět část svého výtěžku neziskovému sektoru formou odvodu na veřejně prospěšné účely. Do té doby loterní společnosti přímo financovaly činnost několika tisíc subjektů. Mandát pro určení příjemců peněz z loterií však chtěli mít ve svých rukou politici. Stalo se a teď opět sledujeme hysterický křik takřka identické skupiny několika jednotlivců, kteří „přikazují“ neziskovým organizacím, aby se těchto peněz vzdaly, neboť jsou podle jejich slov nemorální. Proto se ptám, proč asi? Buď chtějí aktivisté neziskový sektor úplně zruinovat, nebo se chtějí pouze politicky zviditelnit. Že bychom jejich jména viděli mezi kandidáty v příštích volbách?,“ uvádí Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT.
Navíc peníze, které odvádí loterní společnosti do veřejných rozpočtů, končí z velké části v obecních rozpočtech. Pokud by na užívání peněz z loterií mělo být něco nemorálního, museli by se lidé se stejným opovrženým dívat na opravenou školu, nové dětské hřiště nebo chodníky, které obec z těchto peněz zaplatí. A to je přece nesmysl!
Protože holding SYNOT působí také v mnoha zahraničních státech, má také vynikající možnost mezinárodního srovnání. V mnoha zemích je výtěžek z loterií doslova exaktně určen na financování sportu, kultury, sociální oblasti a dalších neziskových organizací. V některých státech se dokonce zakládají speciální loterie, které mají za cíl získat peníze pro neziskový sektor. Argumentace aktivistů je proto zcela lživá a populistická.
Za připomenutí mimo jiné stojí fakt, že před dvěma lety se pod petice a výzvy, které volaly za zachování odvodů části výtěžku na veřejně prospěšné účely, podepsalo více jak 80 tisíc lidí a podpořily je stovky významných neziskových organizací v České republice. Dnes však někteří pod vlivem zastrašující a diskreditační kampaně mafie aktivistů raději strkají hlavu do písku nebo se od peněz z loterií distancují.
„Veřejně se proto ptám všech těch několika set subjektů, které holding SYNOT díky svým podnikatelským aktivitám podpořil, jestli i ony patří k těm, které finanční podporu z loterií nechtějí. Pokud jim vadí peníze, které dostaly na nákup drahých léků, jež zachránily životy dětí a těžce nemocných, na zdravotní pomůcky, na sociální projekty, činnost stovek kulturních spolků či sportovních klubů, klidně je mohou vrátit. Určitě by jim někteří politici zatleskali a společně s aktivisty našli řešení, jak tyto peníze prošustrovat nebo je „spravedlivě rozdělit“, třeba mezi jim nakloněné subjekty.“ vyzývá Ivo Valenta.
Přitom v minulosti podpořil holding SYNOT stovkami milionů korun mnoho významných institucí a nadací. Velká podpora byla směřována například Národnímu divadlu, Národní galerii, Správě pražského hradu, ale také významným nadacím. Jednou z nich je i Nadace Terezy Maxové dětem. „O to více nerozumím nedávnému prohlášení Terezy Maxové, ve kterém se distancovala od financí z provozu loterií. Opravdu to mám chápat tak, že její nadace už nechce žádné peníze, které generuje loterní průmysl?“ diví se Ivo Valenta.
Za zcela nesmyslnou pokládá Ivo Valenta také snahu vyčlenit kurzové sázky z celkového vnímání loterního průmyslu. „Kurzové sázky, stejně jako poker, ale např. i jiné neloterní hry na internetu mají stejnou povahu a stejný přístup hráčů jako v případě běžných sázkových her. Ten, kdo mluví o rozdílu, prostě nemluví pravdu. Řada studií totiž prokázala, že kurzové sázky mají úplně stejné vlastnosti jako ostatní druhy loterií či her na internetu. Hrají je stejní lidé, kteří se také chovají naprosto stejně,“ vysvětluje Ivo Valenta, který z toho usuzuje, že pokud někdo odmítá peníze z loterií, tak by neměl dělat umělé rozdíly mezi jejími druhy.
Zakladatel holdingu SYNOT také zároveň opakovaně poukazuje na nelegální zahraniční provozovatele, jichž loga si nestydatě a zcela bez postihu vystavují na svých dresech jak zahraniční, tak domácí sportovní týmy. Přitom tyto firmy působí na území ČR zcela v rozporu s platnou legislativou, neplatí žádné daně a navíc nejsou nikým a nijak regulovatelné.
„Věřím, že ty neziskové organizace, které si stejně jako zodpovědné loterní firmy myslí, že je správným a historií ověřeným řešení, aby část výtěžku z legálního provozu loterií byla použita právě pro potřeby sportu, kultury, sociální oblasti apod., si nenechají mafií aktivistů šlapat po svém dobrém jménu a odmítnou se stát postavou jejich vyděračských aktivit. Na rozdíl od těchto buřičů mají všechny tyto neziskovky za sebou kus dobré práce, spoustu úsměvů např. dětí a handicapovaných a hlavně pocit vnitřního uspokojení, že odvedly pro naši společnost opravdu velkou službu,“ dodal Ivo Valenta.
Zároveň bude velmi zajímavé sledovat, jak se protagonisté toto štvavé kampaně vypořádají s novelou loterního zákona, která umožňuje loterním firmám financovat sport prostřednictvím darů Českému olympijskému výboru. „Pánové, to opravdu vzkazujete českým olympionikům, že pokud pojedou reprezentovat ČR a bojovat o zlato na příští olympiádu, budou „vazaly hazardu“ a že jimi vydobyté medaile jsou nemorální? To chcete, aby vesnické sportovní kluby zavřely dětské a mládežnické oddíly, protože na ně prostě nebudou mít peníze?“ ptá se Ivo Valenta.
V souvislosti s touto štvavou kampaní se proto holding SYNOT rozhodl, že osloví všechny subjekty, které v minulosti obdaroval s dotazem, zdali jim vadí peníze z loterií a obdržený příspěvek tedy vrátí a zdali i v budoucnosti budou mít s přijetím takové podpory morální problém. „Věřím, že na rozdíl od asi padesáti neziskovek, které se nechaly zastrašit mafií aktivistů, budou námi oslovené subjekty i nadále přijímat peníze z loterií. Jde totiž o více než desetiletou tradici podpory v oblastech, ve kterých se jinak na činnost těchto neziskovek nenajde z jiných zdrojů ani koruna,“ uzavřel Ivo Valenta.
<<< zpět